Genocida v Libyi: Kaddáfí nasadil do boje tanky, mrtvých přibývá

- Aktuality autor: red

AKTUALIZOVÁNO. Jednotky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího dnes nasadily tanky a další těžkou techniku proti povstalecké obraně města Závíja. Vzbouřenci útok podle agentury Reuters odrazili, avšak Kaddáfího jednotky město obklíčily.

Páteční boje o toto město ležící západně od metropole Tripolisu si vyžádaly přes deset mrtvých a desítky raněných, dnes zemřelo podle místního lékaře nejmíň 30 osob. Konflikt na východě země v pátek nepřežilo téměř 40 osob.

"Teď tu s těmi tanky, obrněnými vozy a dělostřelectvem vidíme bitvy a zabíjení, jaké neviděl ani Irák. Považuji to za naprostou genocidu," řekl ráno televizi Al-Arabíja jeden svědek ze Závíje.

Brzo ráno vjelo do města z východu i ze západu víc než 15 obrněných vozů a tanků. Po asi dvouhodinovém boji se Kaddáfího síly stáhly do okrajových částí. Ve vzdálenosti asi tří kilometrů od centra města zřídily na silnicích kontrolní stanoviště a povstalci očekávají další útok. Jejich mluvčí řekl, že oddíly "prozatím zvítězily, zajaly tři obrněné vozy, dva tanky a jedno nákladní auto".

Desítky mrtvých

Kaddáfího vojáci prý vyháněli civilisty z domů. Boje si vyžádaly zatím nejasný počet obětí. Podle zdroje stanice BBC dnes padlo 18 lidí, podle jednoho lékaře 30. Reportér televize Sky News v Závíji viděl polní nemocnici zřízenou v mešitě. Kaddáfího lidé prý jsou rozmístěni kolem nemocnice a střílí na sanitky. "Kam se podívám, vše je tady zničené. Rozstřílené domy, spálená auta. Nedokážu to spočítat," řekl zdroj agentury Reuters.

Závíja má 200.000 obyvatel, leží zhruba 50 kilometrů od Tripolisu a opozice o ni s Kaddáfího jednotkami bojuje se střídavým úspěchem vytrvale několik dní. Je to místo nejbližší metropoli, na něž opoziční jednotky zatím dosáhly. "Kaddáfí do Závíje nikdy nevstoupí. Podaří se mu to jedině v případě, že my všichni zemřeme," řekl jeden z odhodlaných povstalců.

Video: Nepokoje v Libyi (v AJ)

Agentura AP označila současnou bitvu za rozhodující pro obranu Tripolisu.

V pátek opozice ovládla ropný terminál Rás Lanúf, vzdálený 600 kilometrů východně od Tripolisu, a postupuje dál na západ. Podle agentury Reuters už opoziční jednotky dobyly místo Bin Džavád, vzdálené asi 60 kilometrů západně od Rás Lanúfu.

Kaddáfí odstoupit odmítá

Páteční boje o tento terminál a také útok na muniční sklad si dle zdravotníků z Benghází vyžádal 37 mrtvých a desítky raněných. Ranění dopravení do nemocnic v Benghází tvrdí, že vládní síly bojují s lepším vybavením a jsou početnější. Večer byl napaden muniční sklad v Benghází. Svědci nevědí, zda šlo o nálet, protože nikdo neviděl letadla. Nevylučují možnost nehody ani sabotáže Kaddáfího agentů. V objektu, který zatím nebyl plně prohledán, bylo v době exploze asi 40 lidí.

Kaddáfí odmítá odstoupit a opozice zase nechce vyjednávat, dokud bude Kaddáfí u moci v Tripolisu. Povstání v Libyi trvá od poloviny února a vyžádalo si podle neověřitelných zdrojů přes 1000 mrtvých a stovky raněných.

Tunisko očekává po pátečním zpomalení další příliv uprchlíků přes libyjskou hranici. Čína dnes oznámila, že ukončila evakuaci svých občanů. Před nepokoji jich v Libyi pracovalo 30.000.

Tagy: valka kaddafi Tripolis

Zdroje: ČTK