Při útocích nepilotovaných letounů v Pákistánu osm mrtvých

- Aktuality autor: red

Osm předpokládaných povstalců bylo zabito při útocích bezpilotních letounů na kmenovém území v severozápadním Pákistánu. Oznámila to agentura AP s odvoláním na pákistánskou rozvědku.

Jde již o druhou sérii těchto náletů ve stejné oblasti za dva dny. Útoky namířené proti ozbrojencům extremistického hnutí Taliban a teroristické sítě Al-Káida jsou součástí americké kampaně zaměřené na jejich vypuzení z oblasti. Na kmenových územích podél hranice s Afghánistánem mají ozbrojenci své bašty, odkud podnikají útoky proti koaličním silám v sousední zemi.

Americké letouny podnikly v letošním roce už 115 útoků, což je téměř dvakrát víc než loni. Drtivá většina náletů byla zaměřena na území Severního Vazíristánu, kde se extremisté soustřeďují.

Při prvním útoku byly vypáleny dvě rakety na jeden dům v oblasti Ghulám Chán. Další útok o několik hodin později zabil ve stejné oblasti dvě osoby.

Složité ověřování informací

Při pondělním náletu rovněž v Severním Vazíristánu bylo údajně zabito 18 povstalců. Informace z kmenových území je ale velmi těžké ověřit z nezávislých zdrojů. Přístup do oblasti je zakázán a kvůli ozbrojenému konfliktu je také velmi nebezpečný.

Americké vedení se k těmto náletům veřejně nehlásí, neoficiálně však připouští, že při nich bylo zabito množství ozbrojenců včetně významných vůdců Al-Káidy. Podle kritiků ale při nich přicházejí o život i nevinní civilisté, což často vede k tomu, že místní obyvatelé projevují povstalcům podporu.

Pákistánská vláda odsuzuje americké útoky jako porušení svrchovanosti země, předpokládá se však, že je neoficiálně podporuje, zejména pokud se zaměřují na ozbrojence, kteří proti vládě bojují.

Tagy: úmrtí Pákistán Taliban

Zdroje: ČTK