Obama bude muset znovu nominovat velvyslance v Praze

- Aktuality autor: red

Americký prezident Barack Obama bude muset znovu nominovat kandidáta na velvyslance USA v Praze.

Senát totiž do konce funkčního období současného Kongresu nestačil projednat Normana Eisena, jehož šéf Bílého domu navrhl na konci června. Nominaci proto prezidentovi vrátil. Obama ji nyní bude muset podat znovu. Může se přitom rozhodnout pro stejného, anebo jiného kandidáta. Americký velvyslanec v Praze již není téměř dva roky.

Podezření kvůli etickému jednání

Eisen je Obamovým poradcem pro etiku. Jeho kandidatura se ale v Senátu zadrhla kvůli podezření, že se nezachoval příliš eticky při předloňském odvolání vysoce postaveného úředníka, který kritizoval spolupracovníky prezidenta. Šlo o generálního inspektora Společnosti pro národní a komunitní služby Geralda Walpina. Obama jej odvolal v červnu 2009.

Eisen pak odvolání vysvětloval v Senátu a již tehdy ho za jeho roli v případu kritizoval republikánský senátor Charles Grassley. Když pak Obama navrhl Eisena na místo velvyslance v Praze, Grassley nominaci v září zablokoval. Českému rozhlasu později řekl, že svůj postoj nehodlá měnit.

Senát tak Eisenovu kandidaturu stejně jako mnoho dalších, například na místa soudců, nestihl projednat ani na posledním zasedání současného Kongresu. Nominace se proto vrací do Bílého domu. Nyní bude na Obamovi, zda opět navrhne Eisena, anebo se rozhodne pro jiného kandidáta. Příjezd nového amerického velvyslance do Prahy se tím nicméně s největší pravděpodobností dále komplikuje. Nový Kongres zasedne na začátku ledna.

Zdržení nominací

Stejný osud jako Eisenovu nominaci potkal například i návrhy na velvyslance v Salvadoru, Černé Hoře či Bruneji. Kromě toho Senát nestačil projednat nominace mnoha soudců, ale třeba i kandidaturu nositele Nobelovy ceny za ekonomii Petera Diamonda do rady guvernérů americké centrální banky.

Mnoho nominací se přitom zdrželo kvůli taktice republikánů znepříjemňovat život nové demokratické administrativě. Někteří komentátoři mají za to, že v novém Kongresu by jejich schvalování již mohlo být snazší. Republikáni totiž v nedávných parlamentních volbách ovládli Sněmovnu reprezentantů, a budou tak s Obamovou vládou bojovat spíše tam než v Senátu.

Místo velvyslance v Praze je volné od loňského 20. ledna, dosud nejdéle. Republikán Richard Graber odjel poté, co se ve Spojených státech vyměnila administrativa. Nyní je nejvýše postaveným diplomatem na americké ambasádě v Praze chargé d'affaires Joe Pennington.

Tagy: obama Praha velvyslanectví

Zdroje: ČTK