Při střelbě v Charlestonu hrála mrtvou a tělem chránila vnučku

- Aktuality autor: roj

Sedmapadesátiletá Felicia Sandersová přežila středeční střelbu v černošském kostele v americkém Charlestonu díky své pohotové reakci. Ihned padla na zem a předstírala mrtvou, aby tělem chránila svou malou malou vnučku. Jsou tak dvěma ze tří lidí, kteří masakr přežili. Její syn tolik štěstí neměl, zemřel, když se bělošského mladíka Dylanna Roofa snažil přesvědčit, aby nestřílel.

Během střelby zemřelo devět lidí, střelec chtěl prý rozpoutat rasovou válku

Během střelby zemřelo devět lidí, střelec chtěl prý rozpoutat rasovou válku,zdroj: Profimedia.cz

Žena svůj příběh vyprávěla jedné z dalších příbuzných obětí, která se o něj podělila s agenturou AP. Šestadvacetiletý Tywanza Sanders se podle své matky snažil Roofa přesvědčit, aby nesahal k násilí. Jeho život však vzápětí ukončila kulka z pistole.

Sandersová prý padla k zemi nedaleko těla svého syna a pod sebou kryla vnučku. Střelec, který kromě jejího syna zabil ještě osm dalších lidí včetně pastora Clementy Pinckneye, vesměs černochů, na ležící dvojici nevystřelil. Pinckney se jej prý rovněž snažil odradit od použití násilí.

"Zabil jste jedny z nejkrásnějších lidí, které znám. Cítím bolest až v nejhlubším nitru svého těla," řekla Sandersová Roofovi prostřednictvím videomostu během pátečního soudního jednání. "Tywanza Sanders byl můj syn. Byl ale také můj hrdina." V jednadvacetiletém muži přesvědčeném o nadřazenosti bílé rasy však její slova, stejně jako vzkazy dalších příbuzných obětí, žádné zjevné emoce nevyvolala.

Roof se přiznal k zabití tří mužů a šesti žen a údajně prohlásil, že hodlal rozpoutat rasovou válku. Podle místního listu The Post and Courier byla třetí z přeživších nejmenovaná žena, které prý střelec řekl, že ji nechá na živu, aby mohla lidem vyprávět o jeho činu.

Tagy: zahraničí Charleston Spojené státy americké rasismus a diskriminace

Zdroje: ČTK