Českého vojáka čeká v USA náročná operace nohy

- Aktuality autor: roj

Český voják Josef Brychta, který utrpěl loni v Afghánistánu vážné zranění nohy, zřejmě podstoupí specializovanou operaci ve Spojených státech. Na odborná předoperační vyšetření přiletěl do New Yorku vládním speciálem s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Pokud lékaři operaci schválí, mohli by zákrok provést ještě během letošního roku.

Český voják Josef Brychta přežil útok na mezinárodní leteckou základnu v afghánském Bagrámu (ilustrační snímek)

Český voják Josef Brychta přežil útok na mezinárodní leteckou základnu v afghánském Bagrámu (ilustrační snímek),zdroj: Profimedia.cz

Desátník Brychta utrpěl střelné zranění nohy při hlídání odpaliště raket a zabezpečení přístupových cest na základně Bagrám. "V rámci humanitárního programu MEDEVAC byl transportován do České republiky. I přes několik lékařských zákroků a operací, které podstoupil v České republice, není stav jeho zranění uspokojující," uvedl úřad vlády v tiskovém prohlášení.

O Brychtu bude nyní na Floridě pečovat ortoped J. Dean Cole, v případě příznivého předoperačního vyšetření se zde podrobí operaci a pak následné rekonvalescenci. Cole byl vyhledán ve spolupráci s vojenským oddělením americké ambasády v Praze a Nadačním fondem Regi Base I.

Brychta by se měl po skončení vyšetření vrátit do Česka zpět vládním speciálem se Sobotkou. Do Spojených států podle Sobotkova mluvčího Martina Ayrera odletěl Brychta s dobrou náladou a s optimismem. Na palubě o něj během letu pečoval lékař.

Tagy: Česko domácí česká armáda medici a lékaři operace nohy

Zdroje: ČTK