Při etnickém násilí v Jižním Súdánu údajně zabito 3000 lidí

- Aktuality autor: Jan Pastor

Více než 3000 lidí přišlo minulý týden o život při etnických střetech v Jižním Súdánu. S odvoláním na místní oficiální zdroje o tom dnes informovala agentura AFP. Většinu obětí podle místních zdrojů tvoří ženy a děti. Bilanci místních úřadů zatím nepotvrdily jiné zdroje.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podle dosavadních odhadů OSN přišly při kmenových střetech o život desítky, "možná" stovky lidí.

"Do této chvíle jsme spočetli, že zabito bylo 2182 dětí a žen a 959 mužů," řekl AFP šéf správy v regionu Pibor v jihosúdánském státě Jonglei u hranice se Etiopií, kde násilnosti propukly.

Došlo k masakru

Více než 6000 ozbrojených mladých mužů z kmene Lou Nuer tu minulý týden vpochodovalo do lokality Pibor, kterou obývají lidé z kmene Murle, které viní z krádeže dobytka. Ozbrojení mladíci se stáhli až po zásahu jihosúdánské armády.

Podle jednoho z členů kmene Murle v oblasti došlo k masakru. Místní prý pohřešují více než tisícovku dětí, které byly údajně uneseny. Ukradeny byly také prý desetitisíce kusů dobytka. Ozbrojení muži během střetů zapalovali obydlí a vyrabovali nemocnici mezinárodní organizace Lékaři bez hranic.

63.000 lidí muselo opustit domovy

Etnické střety jsou jedním z největších problémů, se kterými se nejnovější stát na mapě světa Jižní Súdán potýká poté, co loni v červenci vyhlásil nezávislost na Súdánu. Za loňský rok ve státě Jonglei při útocích zlodějů dobytka a odvetných akcích podle OSN zahynulo více než 1100 lidí a nejméně 63.000 muselo opustit domovy. Srpnový útok kmene Murle na vesnice kmene Lou Nuer si vyžádal nejméně 600 obětí.

Server CNN dnes informoval, že jihosúdánská vláda ve středu prohlásila stát Jonglei za oblast humanitární katastrofy a požádala mezinárodní humanitární organizace o pomoc.

Tagy: mrtví Súdán

Zdroje: ČTK