Papež jmenoval Dominika Duku kardinálem

- Aktuality autor: Danica Klein

Pražský arcibiskup Dominik Duka se stal kardinálem. Jmenoval ho dnes papež Benedikt XVI. na závěr mše, kterou sloužil při příležitosti Zjevení Páně. Česká republika měla k dnešku pouze jednoho kardinála, a to Miloslava Vlka. Duka se stal 22. kardinálem z českých a moravských diecézí. Jmenovací dekret převezme v únoru.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Pražský arcibiskup Dominik Duka se jmenováním kardinálem stává spolu s ostatními 22 nově jmenovanými kardinály papežovým spolupracovníkem a poradcem v církevních záležitostech," uvedlo arcibiskupství. Rozhodnutí papeže uvítal prezident Václav Klaus.

Kardinál Vlk, jehož Duka v pražské arcidiecézi nahradil, letos 17. května oslaví 80. narozeniny. Proto se již nebude moci účastnit volby papeže. Toho při konkláve volí pouze kardinálové mladší osmdesáti let. Nově mezi nimi bude tedy i osmašedesátiletý Duka.

Nejvyšší církevní hierarchie

Konzistoř s novými kardinály zasedne poprvé 18. února. Noví kardinálové převezmou jmenovací dekret. Den poté bude papež spolu s novými kardinály v bazilice sv. Petra sloužit slavnostní mši, při níž budou předány také kardinálské prsteny.

Hrad sdělil, že rozhodnutí papeže vnímá Klaus jako vstřícné gesto vůči ČR a jako ocenění dosavadního Dukova působení. "Jsem rád, že Benedikt XVI. dal tímto jmenováním jasně najevo, koho si přeje mít v této těžké chvíli tak rozporuplného světa po svém boku v nejvyšší církevní hierarchii," uvedl prezident podle Hradu.

Tagy: církev kardinál Papež jmenování

Zdroje: ČTK