Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Aktualizováno: Prezident Zeman jmenoval Vladimíra Balaše ministrem školství

Aktualizováno: Prezident Zeman jmenoval Vladimíra Balaše ministrem školství
Balaš za správnou cestu ve školství označil posun od memorování k využívání dovedností | zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Novým ministrem školství se od července stane poslanec hnutí STAN a ústavní právník Vladimír Balaš.

(AKTUALIZOVÁNO, 18:09) Do funkce Balaše dnes na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Balaš střídá v ministerském křesle Petra Gazdíka, který podal ke konci měsíce rezignaci kvůli svým kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Prezident jeho demisi v pondělí přijal.

(08:05, původní zpráva) Prezident Miloš Zeman dnes jmenuje ministrem školství poslance hnutí STAN, ústavního právníka Vladimíra Balaše. Ten ve funkci nahradí dosavadního šéfa resortu Petra Gazdíka, který podal demisi k 30. červnu. Důvodem jeho odchodu z funkce jsou kontakty s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr.

Balaše do čela ministerstva navrhlo hnutí STAN, v pondělí se s ním sešel premiér Petr Fiala a v úterý Zeman. S prezidentem hovořil o tom, že je potřeba pokračovat v modernizaci školství. Zeman mu doporučil, aby si doplnil znalosti o regionálním školství.

Podle předsedy vlády Balaš působil na vysokých školách a má tak zkušenosti z prostředí vzdělávání a výzkumu a z tohoto pohledu tedy předpoklady pro výkon funkce. S kandidátem na ministra se shodl, že jednou z klíčových věcí na ministerstvu bude změna rámcových vzdělávacích programů.

Balaš v pondělí řekl, že jako ministr by chtěl školství reformovat způsobem, který začal bývalý ministr Robert Plaga. Za správnou cestu označil posun od memorování ke školství zaměřenému na dovednosti.

Za krátkodobý cíl považuje mimo jiné více peněz určených na mzdy nepedagogických pracovníků. Zabývat by se chtěl také nedostatkem míst na středních škol. Za akutní úkol označil začleňování dětí ukrajinských uprchlíků do škol.

Zdroje: