V Íránu soudí novináře deníku The Washington Post kvůli údajné špionáži

- Aktuality autor: roj

Íránský soud začal projednávat případ amerického novináře íránského původu Jasona Rezaiana obviněného ze špionáže, ze spolupráce se znepřátelenými vládami a z šíření propagandy. Hrozí mu až šest let vězení. Jeho právnička považuje obvinění za neopodstatněná. 

Jason Rezaian s manželkou Jegáne Sálehíovovou na snímku z roku 2013

Jason Rezaian s manželkou Jegáne Sálehíovovou na snímku z roku 2013,zdroj: YouTube

Devětatřicetiletý Rezaian je v Íránu vězněn deset měsíců. Narodil se v USA, kde byl vychován a strávil tam většinu života. Má občanství USA a Íránu.

Proces se koná jen za přítomnosti právníků. V soudí síni byla také a Rezaianova íránská manželka Jegáne Sálehíová. Dnešní stání trvalo tři hodiny a o jeho výsledku nebo termínu dalšího jednání Írán nic nezveřejnil. Novinářova právnička řekla, že si Rezaian vyslechl obvinění.

Rezaian pracoval od roku 2012 pro list The Washington Post v Teheránu a policie ho přišla zatknout loni 22. července do jeho domu. Zadržena tehdy byla i jeho žena a dva američtí přátelé, ale ve vězení nakonec zůstal jen Rezaian.

Žádné důkazy, proto neveřejný proces?

Proces se koná před revolučním tribunálem v Teheránu, což je speciální soud, který se zabývá politickými případy dotýkajícími se národní bezpečnosti.

Rezaianův bratr Ali řekl, že soud se podle něj koná za zavřenými dveřmi proto, aby nevyšlo najevo, že proti Rezaianovi neexistují žádné důkazy. "Íránská vláda obvykle neřeší věci v soukromí, když je může využít k propagandistickým účelům," řekl.

V Rezaianově případě intervenoval americký prezident Barack Obama, když označil obvinění vznášená proti Rezaianovi za nejasná a požádal Teherán, aby novináře propustil. Vedení listu The Washington Post považuje svého zaměstnance za zcela nevinného. Je prý zneužit k vyřizování vnitřních íránských záležitostí v době, kdy vrcholí mezinárodní rozhovory o íránském jaderném programu. Dohoda by měla být uzavřena do 30. června. To, že je soudní řízení neveřejné, prý případ připravuje o zaslouženou pozornost.

Írán neuznává koncept dvojího občanství a kauzu považuje za čistě íránskou záležitost.

Tagy: Írán zahraničí Spojené státy americké útok na novináře média a internet

Zdroje: ČTK