Před šedesáti lety dobyli poprvé dva italští horolezci gigant K2

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Zdolat 8611 metrů chce notnou dávku odvahy. Tu měli poprvé před šedesáti lety, přesně 31. července 1954, dva Italové. Téměř čtyřicetiletý Achille Compagnoni a o jedenáct let mladší Lino Lacedelli vyšplhali na druhou nejvyšší horu světa K2.

Erich Abram, Lino Lacedelli a Achille Compagnoni

Erich Abram, Lino Lacedelli a Achille Compagnoni,zdroj: Profimedia.cz

Od té doby vystoupalo na vrchol hory jen něco málo přes tři sta lidí, na osmdesát dobyvatelů na svazích zahynulo. Na horu, kterou do světových map zanesl britský geograf Thomas Montgomerie teprve v roce 1856, vystoupalo i pět Čechů. 

"Když jsem stanul na vrcholu, začal jsem brečet. Nestydím se za to. Poklekl jsem na kolena a brečel. Myslel jsem na to, že i my, Italové, jsme dokázali něco pěkného. Bylo to velké vítězství," svěřil se Compagnoni po sestupu. 

K2 - známá i jako Čogori (tedy velká nebo královská hora), leží v pohoří Karákóram na hranicích mezi pákistánskou částí Kašmíru a Čínou. Je sice zhruba o 240 metrů nižší než Mount Everest, přesto je označována za "horu hor" pro svou krásu, tvar a majestátnost a také pro extrémní náročnost. Podle horolezců je nejobtížnější horou vůbec. Dodnes si zachovala i svébytné orientační značení - písmeno značí oblast Karákóram a číslovka druhý zaznamenaný vrchol. 

V letech 1983 a 1986 na K2 vylezl Josef Rakoncaj, který se stal prvním horolezcem na světě, jenž na K2 vylezl dvakrát. Jeho výkon byl překonán až v roce 2001. Jako druhý Čech zdolal K2 v roce 2007 Libor Uher. Třetím českým horolezcem na vrcholu K2 se v roce 2012 stal někdejší pražský primátor Pavel Bém, letos přibyli mezi české pokořitele K2 Radek Jaroš a Jan Trávníček. 

Tagy: výročí horolezectví výstup na K2

Zdroje: ČTK