Před 135 lety se narodil vědec, který ukázal, že vše je relativní

- Magazín autor: Sebastian Kantor

Není mnoho vědců, kteří by byli tak široce známí, jako fyzik Albert Einstein. Tento autor slavné teorie prý sám nechápal, jak je možné, ho mají všichni rádi, i když mu nikdo nerozumí. Narodil se 14. března 1879 v bádensko-württemberském Ulmu. 

Albert Einstein přibližně v roce 1955

Albert Einstein přibližně v roce 1955,zdroj: Getty Images

První tři revoluční vědecké práce vytvořil Einstein již v "zázračném" roce 1905, Nobelovu cenu za fyziku však získal až o 16 let později za vysvětlení takzvaného fotoelektrického jevu. Ve svém životě si vědec s pověstnou hřívou bílých vlasů připouštěl jedinou chybu - že podpořil a svými objevy umožnil vývoj jaderné bomby. Na jejím sestrojení se přímo nepodílel, o to větší však měl strach z jejích důsledků pro lidstvo. 

Einstein, který tvrdil, že jen dvě věci jsou věčné, vesmír a lidská hloupost, byl velký humanista. Bojoval proti nacistické i komunistické diktatuře, mimo jiné protestoval proti procesu s Miladou Horákovou. Čechy a Prahu znal dobře z let 1911 až 1912, kdy zde poprvé získal titul řádného profesora teoretické fyziky. 

Většinu svého života Einstein strávil v rodném Německu, odkud jej Hitlerův režim vyhnal do exilu v americkém Princetonu, kde působil až do své smrti 18. dubna 1955. 

Tagy: teorie relativity fyzika

Zdroje: ČTK