Pražské metro by mohlo být celé otevřeno do pondělí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 6. 6. 2013 11:53) - Aktuality autor: Danica Klein

Záleží na tempu, jakým bude klesat hladina Vltavy. Dopravní podnik (DPP) musí ještě vyřešit průsaky ve stanici Nádraží Holešovice a Florenc na trase C, řekl ředitel dopravního podniku Milan Křístek.

Pražské metro

Pražské metro,zdroj: DPP

Od rána jezdí autobusy i po Modřanské a od středečního večera je otevřen Těšnovský tunel. DPP rovněž zavedl náhradní tramvajovou linku X36, která nahrazuje trasu metra B v Praze 8, kde jsou čtyři stanice zatím stále uzavřeny. 

"Když vše půjde dobře a když bude pokračovat setrvalý pokles hladiny Vltavy, podle optimistického scénáře zprovozníme celé metro do pondělí," řekl Milan Křístek. 

Podle ředitele je pro DPP nyní prioritou situace na trase C. Dopravce musí vyřešit průsaky do stanice Nádraží Holešovice, kam zatéká sice malé množství vody, mohlo by ale způsobit zkrat. Drobné průsaky dopravce zaznamenal i ve stanici Florenc. "Důležité pro nás je, aby soupravy danými stanicemi alespoň projížděly," uvedl ředitel. 

Otevírají se další ulice

Kompletní průjezd na trase A a B začal dnes ráno. Na trase C jezdí pouze v úsecích Háje-Hlavní nádraží a Kobylisy-Letňany, mezi Muzeem a Kobylisy jezdí náhradní autobusy XC. Metro C do středy jezdilo pouze do stanice Muzeum. 

Ranní provoz pražského metra po otevření dalších stanic uzavřených v noci na pondělí kvůli záplavám neprovázely žádné komplikace. Na lince A jezdí bez zastavení stanice Malostranská a Staroměstská. Na trase B stanicemi Palmovka, Invalidovna, Křižíkova a Florenc. Kvůli velkému počtu cestujících na trase B DPP zavedl mezi tramvajovou linku X36, která nahrazuje v uzavřené části linku metra B. 

V Praze se pro MHD i automobilovou dopravu otevírají další ulice. Ráno byla zprůjezdněna část Modřanské ulice, kde začaly nově jezdit autobusové linky 121 a 253. "Snažíme se otevřít podjezd pod Hlávkovým mostem," řekl po jednání krizového štábu pověřený primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Doprava by se sem mohla vrátit už dnes večer. Těšnovským tunelem se jezdí od středečního večera. Naopak Podbabská ulice zůstává kvůli vodě i nadále uzavřena. 

Uznávání jízdenek nadále platí

Ropid, který organizuje pražskou integrovanou dopravu, zavedl dopolední posilové vlaky na lince Roztoky u Prahy - Sedlec - Holešovice - Libeň. "Na této lince se tak zkrátí interval na 30 minut. Zlepší se tím zejména návaznost na mimořádnou autobusovou linku X147, která navazuje na vlaky v Sedlci a jede přes Suchdol do Lysolají," sdělil mluvčí Ropid Filip Drápal. 

S ohledem na obnovení provozu části linek metra Ropid naopak ruší dopolední posilové vlaky v trasách Smíchov - Hlavní nádraží - Vysočany a Hlavní nádraží - Uhříněves. Ruší také mimořádné zastavování rychlíků ve stanici Praha-Horní Počernice. "Uznávání jízdenek PID ve všech rychlících na území Prahy i nadále platí," upozornil Drápal.

Tagy: Praha DPP metro povodně 2013

Zdroje: ČTK