Pražská primátorka plánuje vyměnit ředitele dopravního podniku

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 25. 9. 2015 17:10) - Aktuality autor: roj

Pražská primátorka Adriana Krnáčová má v plánu výměnu generálního ředitele pražského dopravního podniku Jaroslava Ďuriše a požaduje i obměnu představenstva. Management podniku podle ní selhal, když místo představení plánu úspor požaduje z rozpočtu města o dvě miliardy korun víc - tedy 13 miliard.

Jaroslav Ďuriš působí jako generální ředitel pražského dopravního podniku od října 2013

Jaroslav Ďuriš působí jako generální ředitel pražského dopravního podniku od října 2013,zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

"Jsem nervózní, když vedení dopravního podniku přijde na diskusi o rozpočtu a žádá další skoro dvě miliardy, není to vůbec reálné," uvedla primátorka. "Očekávala bych, že management přijde s nějakou strategií úspor ve vnitřním organismu společnosti a strategií rozvoje, co by je opravňovalo žádat více prostředků, považuji to za velkou chybu," uvedla.

"Budu iniciovat, aby dozorčí rada přehodnotila setrvání některých členů představenstva, a budu iniciovat, aby se změnilo vedení dopravního podniku, to znamená ředitel," doplnila.

Ředitel pražského dopravního podniku Jaroslav Ďuriš kritiku primátorky Krnáčové odmítá. Je podle něj účelová a vedena politickými, nikoli odbornými důvody-

"Nárůst rozpočtu je v podstatné míře zaviněn kroky, které iniciovalo vedení hlavního města," oponuje ředitel. "Jde především o meziroční nárůst výkonů o deset milionů kilometrů a slevu jízdného," řekl Ďuriš. "Prohlášení, že dopravní podnik nešetří, považuji za účelové a nepřesné," doplnil.

Dopravní podnik, který zaměstnává přes 10 tisíc lidí, ekonomicky tíží řada nevýhodných smluv z minulosti. Potýká se mimo jiné s kontraktem na dodávku tramvají za zhruba 19 miliard korun. Po nedávno dostavěném prodloužení metra A, které provázely potíže, jej čeká stavba nové linky metra D. Náklady budou kolem 50 miliard korun.

Společnost provozuje tři linky metra o celkové délce 59,4 kilometru, dále 539,8 kilometru tramvajových tratí a 1798 kilometrů autobusových linek. Hospodaření podniku vloni skončilo se ziskem 316 milionů korun.

Na jízdném firma utržila téměř 4,4 miliardy korun. Přepravila více než 1,16 miliardy cestujících. Od města dostal podnik na provoz asi 11,61 miliardy korun, což bylo o zhruba 810 milionů korun více než v roce 2013.

V čele největší městské společnosti v ČR působí Ďuriš od října 2013. 

Tagy: Česko Praha DPP domácí pražský magistrát

Zdroje: ČTK