Dnes je úterý 24. května 2022., Svátek má Jana
Počasí dnes 24°C Bouřky

Pravicoví poslanci: Praha je najednou krásná k životu. Odborům děkuji

Pravicoví poslanci: Praha je najednou krásná k životu. Odborům děkuji
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Zablokované silnice a zacpaná doprava, davy odborářů v ulicích, pouliční nepokoje, násilnosti. Tak vypadaly nejčernější předpovědi průběhu čtvrteční stávky, které se nenaplnily. Pravicoví politici jsou s průběhem stávky spokojeni a mnozí i odborářům poděkovali.

Levicoví politici si také udělali hezkou procházku. Nakonec byli asi spokojeni všichni. „Shledal jsem dnes, že Praha je velice příjemné město k životu. Velice odborům děkuji," uvedl pro ParlamentníListy.cz známý „odborobijec", poslanec TOP 09 Daniel Korte.

„Nezaznamenal jsem tak volné a poklidné ulice v Praze už dlouho," smál se poslanec ODS Marek Benda. "Žádný neklid jsem nezaznamenal a komplikace též ne, neboť jsem šel pěšky," sdělil ParlamentnímListům.cz ministra práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Jediným incidentem, který klidný průběh stávky v Praze narušil, byly výpady vůči ministru financí Miroslavu Kalouskovi. Protestující odboráři na ministra házeli bajíčka a rajčata.

V Hostivici „stávkovalo" metro

Poslanec a hejtman Středočeského kraje David Rath z ČSSD ve sněmovně nebyl. „Dnes pracuji ve své ordinaci v Hostivici a dopravil jsem se těch pár metrů pěšky. Metro v Hostivici totiž totálně stávkuje, neb jsme ho ještě nestihli postavit," vyjádřil se ve vtipu pro ParlamentníListy.cz Rath.

Předseda KSČM Vojtěch Filip musel být ráno pracovně v Českých Budějovicích. „Doprava byla v klidu. Do Prahy jedu autem," dodal Filip. „Cestou do práce jsem nezaznamenal žádné komplikace," hlásil předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Odboráři se prý lekli sami sebe

„Jsem rád, že se předpovědi nenaplňují. Odboráři se zalekli sami sebe. Lidé se přizpůsobili. Jeden den lze takto zvládnout. Pokud by odbory vyhlásily další stávku, myslím, že by to již občané tolerovali daleko méně," upozornil ve vyjádření pro redakci poslanec TOP 09 Stanislav Polčák.

"Šel jsem pěšky jako vždy.O důvodech stávky si myslím své. Je to pro mě uzavřená záležitost. Hledím do budoucna a chci řešit problémy této země," uvedl místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Bauer.

Nezařazený pravicově smýšlející poslanec Jaroslav Škárka žádné komplikace nezaznamenal. „Ale bude to tím, že do ulic vyšlo jen pár stovek lidí. Jsem rád, že občané neslyší na vyděračské požadavky odborových předáků a dali jim najevo, že s jejich postupem nesouhlasí," pochvaloval si Škárka.

Příjemná cesta do práce

Poslanec ODS Aleš Rádl si také chválil, že cesta do práce byla pohodlnější a příjemnější než jindy. „Taky pod okny mi od rána nehučely žádné tramvaje, takže jsem si užil docela klidné ráno. Skandování různých hesel těch několika odborářů na jejich procházce Prahou vnímám spíše jako zajímavé zpestření dne," dodal potěšeně Rádl.

Poslanec Věcí veřejných Viktor Paggio zaznamenal spíše víkendový provoz a hodně kol. „Ale jezdím na skútru, takže je-li, nebo není Praha zacpaná, mi je celkem jedno," řekl ParlamentnímListům.cz Paggio.

Spiklenecké úsměvy

„Cílem stávky není vyvolávat strach, ale připomenout vládě čl. 2 naší Ústavy, že lid je zdrojem veškeré státní moci. Do práce jsem šel pěšky, potkával jsem cyklisty a pěšáky. Zdravili jsme se s úsměvem, někdy i spikleneckým," vypravoval František Bublan z ČSSD.

Petr Skokan z VV ocenil, že mezi vládou a odbory došlo k dohodě na formě stávky a nedochází k excesům, kterých se všichni obávali. "Musím jako účastník dopravy konstatovat, že takhle dobře se mi Prahou dlouho nejelo. Praha je téměř bez aut a silnice plné cyklistů. Tohle by se nepodařilo ani ekologům na Den Země," dodal Skokan, který věří, že jednání vlády s odbory budou pokračovat.

Poslanec TOP 09 František Laudát šel do sněmovny pěšky od Anděla. „Tramvaje jezdily málo a přecpané. Všude bylo prázdno a klid. Je to úplně zbytečná stávka golfové partičky," říká Laudát.

Chtěl bych být v nedělní ráno...

„Z mého ranního pěšího přesunu do Poslanecké sněmovny jsem měl pocit, že je neděle. Jen před sněmovnou bylo soustředěno více policistů a zátarasy," potvrzuje redakci poslanec KSČM Miroslav Opálka.

David Šeich z ODS pak pro ParlamentníListy.cz doplnil, že tak plynulou dopravu a pozitivně vysoký počet cyklistů v ulicích už dlouho neviděl. „S nadsázkou se dá říci, že nám odboráři svým strašením veřejnosti připravili hezký dopravní den," doplnil poslanec.

Hezké ráno měl dnes i Jiří Dolejš z KSČM. „Dorazil jsem pěšky. Příjemná procházka, i když v mém směru jezdila tramvaj. Žádné potíže jsem na Praze 6 nezaznamenal," uzavřel anketu mezi zákonodárci Dolejš.