Dnes je neděle 29. května 2022., Svátek má Maxim a Maxmilián
Počasí dnes 5°C Dešťové přeháňky

Pravda o VV: Čarují s penězi, mají agenty u Kalouska

Pravda o VV: Čarují s penězi, mají agenty u Kalouska
zdroj: Mediafax

MF Dnes přinesla další část nahrávky z interního jednání nejmenší koaliční strany Věci veřejné. A opět se při jejím poslechu, či čtení přepisu člověk neubrání doširoka otevřeným očím. Tentokrát o vazbě na prezidenta, podivných milionech poslance Babáka, nebo o infiltraci do FAÚ ministra Kalouska.

Neformálního šéfa strany Víta Bártu tam jeho blízcí spolupracovníci tlačí do kandidatury na šéfa strany. Oficiální předseda Radek John je totiž podle nich "rezignovanej, prázdnej" a hlasy, které straně získal ve sněmovních volbách na svou známou tvář jsou tatam. Koneckonců, jak na nahrávce trefně prohlašuje místopředsedkyně Kateřina Klasnová: "Ti, co nás volili kvůli Radkovi, těch 11 procent, už nemáme."

Bárta by podle diskutujících měl být předsedou, aby zlegitimizoval to, co se ve straně skutečně děje, tedy že ji Bárta opravdu vede. "Splnila by se ti tvá skrytá přání," podotýká na nahrávce Klasnová. "Konečně by ses mohl přihlásit ke svýmu projektu, který si už roky šušníš, hýčkáš..." Zároveň má Bárta očividně dobré vztahy s prezidentem Václavem Klausem.

"Já zavolám a on (prezident - pozn. redakce) řekne, tak přijeďte, jak vám skončí schůzka," líčí na záznamu Bárta. "Dveře mám otevřený kykoliv k němu, a když mu řeknu, že má něco todle, tak on to udělá, protože za tím vidí nějaký svůj efekt."

Kromě Bárty a Klause řeší poslanci VV na nahrávce také svého kolegu Michala Babáka, který na jednání chyběl. Prý je kouzelník, dokáže totiž vyčarovat peníze. "No jestli Babák čaruje tak, jak se vypráví - že přinese v pytli půl milionu a dá vložit na účet VV - tak prosím, ať nečaruje," říká tehdy ještě šéfka poslaneckého klubu strany Kristýna Kočí, která - soudě podle hlasitosti a kvality jejího hlasu na nahrávce (je slyšet i její dech) - nahrávku pořídila, ačkoli to oficiálně popírá.

"Vzhledem k tendenčnímu zaměření všech článků týkajících se mé osoby se nebudu pro ParlamentníListy.cz již vyjadřovat," řekla navíc redakci.

To se s náma vždycky spojí Vondra, abychom pomluvili FAÚ

Před Babákovými pytli s miliony Kočí důrazně varuje. "Teďka, když jsme viděli, co dělá FAÚ (Finančně-analytický útvar ministerstva financí - pozn. redakce), tak asi není pro Kalouska a jeho finanční úředníky problém se podívat, kde sehnal Babák půl milionu v hotovosti."

Bárta ji ovšem uklidňuje: "Na FAÚ už máme naše lidi." Shodou okolností ovšem na Babáka později došlo, v současnosti jeho finance FAÚ vyšetřuje. V době schůzky, v březnu, ovšem společností hýbala jiná kauza - kauza ProMoPro, v níž byl zahrnut ministr obrany Alexandr Vondra. "To se s náma vždycky spojí Vondra, abychom pomluvili FAÚ," konstatuje koneckonců na záznamu Viktor Paggio.

Kalousek si z nahrávky očividně nic nedělá. "Já jsem ministr financí této země a usilovně pracuji na reformách. Vnitřní nahrávky poslanců Věcí veřejných jsou mi srdečně ukradené. A jen svědčí o jejich úrovni," řekl ParlamentnímListům.cz.

Potřebujeme na kampaň sehnat nějaké oficiální peníze

Že průhledné není ani financování strany, sděluje Bárta v další části nahrávky. "Za tenhle rok do tý strany musí nějakejch 30 milionů na darech dotéct, abysme todleto všechno nějakým způsobem umazali," vysvětluje. "My jsme zařízli všechny zaměstnance strany, úplně všechny ven a přeřadili jsme je zpátky na vydavatelství a něco i lidově na píárko, protože to je jediná cesta, jak očistit tu stranu od jakejchkoli vedlejších nákladů."

Bárta zdůrazňuje, že touto cestou strana "potřebuje nějaký oficiální peníze na kampaň na hejtmanský volby", tím tedy naznačuje, že doposud byla financována neoficiálně. "Dnes reálně finance drží dva lidi: Pavel Dobeš a Michal Babák." Provozní náklady na rok 2011 jsou (na stranu i časopis) podle něj 80 milionů korun.

Autenticitu nahrávky potvrdili dva ze tří rebelů strany - poslanci Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí, kteří na jaře rozpoutali krizi vlády, když tvrdili, že je Bárta uplácí kvůli loajalitě. Server Týden.cz posléze zveřejnil nahrávku, kde Kočí velice vulgárním projevem líčí, kterak plánuje na vlastní stranu puč se šéfem poslaneckého klubu ODS Petrem Tluchořem až tak, že se i prezident Klaus "posere".

Pak MF Dnes přišla s dokumenty z Bártova školení zaměstnanců bezpečnostní agentury ABL, kdy plánuje ekonomické zisky ze svého působení v politice. A s důkazy o jeho sledování vysokého funkcionáře ČEZu.

Vyústilo to v Bártovu rezignaci na post ministra dopravy a ve vládní krizi. Bárta tvrdil, že se očistí a do veřejné sféry se vrátí. Než ovšem svou očišťovací kampaň (v nádrži Sava? - jak poznamenal Jiří Paroubek) stihl zahájit, má na seznamu "k vysvětlení" další položku.