Dnes je pondělí 15. prosince 2025., Svátek má Radan a Radana
Počasí dnes 0°C Polojasno

Praha novelizuje vyhlášku o taxislužbě, bude zkoušet i ze zákona

13. 11. 2013 – 17:23 | Zpravodajství | Sebastian Kantor

Praha novelizuje vyhlášku o taxislužbě, bude zkoušet i ze zákona
zdroj: Profimedia

Magistrát se rozhodl novelizovat vyhlášku regulující provozování taxislužby v Praze. Nově chce řidičům brát licence, pakliže dvakrát poruší zákon, nebo zkoušet taxikáře i ze zákona týkajícího se provozování taxislužby. Zpřísnit by se měla i praktická zkouška ovládání taxametru. Návrh novely vyhlášky dnes schválil magistrátní výbor pro bezpečnost a legislativu. 

Nepoctivým taxikářům bude nově hrozit ztráta licence, když začne být takzvaně nespolehlivý - tím se stane v případě, že mu v posledních pěti letech byla dvakrát uložena sankce za přestupek, například za nevydání dokladu nebo předražení jízdy. "Když řidič ztratí spolehlivost, okamžitě ztrácí licenci," řekl radní Lukáš Manhart. Od roku 2003 dostávali taxikáři osvědčení o zkoušce na dobu neurčitou. Manhart chtěl její platnost zkrátit na pět let, s tím ale výbor nesouhlasil. 

Zpřísnit se má i zkoušení taxikářů. Ti budou dělat zkoušky nejen z pražského místopisu, ale budou muset prokázat i znalosti zákona týkajícího se taxislužby. V rámci zkoušky pak budou muset prokázat praktické znalosti v ovládání taxametru. 

Žadatelé, kteří u zkoušky neuspějí, se nově k opravnému termínu budou moci dostavit nejdříve za měsíc a prokázat se dvěma platnými doklady. Město se totiž potýká s tím, že řada řidičů na zkoušku bez omluvy nepřijde. "Dělají si z nás legraci. Například včera bylo přihlášených 25, přišlo 10 a z nich pět zkoušku udělalo, pět ne. Máme případy, že tu byl taxikář 13krát neúspěšně," řekl na jednání výboru vedoucí magistrátního oddělení taxislužby Jiří Bureš. Podle Bureše se taxikáři nejvíce bojí uložení kauce - když nezaplatí kauci, mohou jim policisté zabavit automobil. 

Podmínky uložené pražským taxikářům musí splnit i mimopražští řidiči, kteří chtějí taxikařit v Praze. Podle zákona může taxikář zákazníka z "venku" dovézt do Prahy, ale z Prahy pryč ne. "Když doveze zákazníka na letiště, při zpáteční cestě musí taxík odstrojit," řekl Bureš. 

Chování některých taxikářů především vůči cizincům je terčem dlouhodobé kritiky médií. Na často předražené služby taxikářů v Praze upozorňuje řada zahraničních turistických průvodců. 

Magistrát provoz taxislužby kontroluje a stanovuje vyhláškou podmínky, za kterých je možné ji provozovat. Město stanovuje například maximální cenu za kilometr, která je 28 korun, a vybírá společnosti, které mohou stát na stanovištích patřících Praze. V hlavním městě je zhruba 5000 taxikářů. 

Zdroje:

Předchozí článek

Andrej Babiš a jeho plný sál: Církevní restituce vyjednali blbě. Lháři, zločinci, samý zloděj a mafián

Následující článek

Koruna dnes k euru i dolaru mírně oslabila

Nejnovější články