Koruna dnes k euru i dolaru mírně oslabila

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Česká měna dnes k euru i dolaru mírně oslabila. Kolem 17:00 byla proti úternímu závěru vůči euru slabší o pět haléřů na 27,07 Kč/EUR a vůči dolaru o osm na 20,19 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. 

České koruny (ilustrační fotografie)

České koruny (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Po devizových intervencích zahájených před týdnem Českou národní bankou (ČNB) kurz koruny k oběma hlavním světovým měnám kolísá jen mírně. "Ani ve čtvrtek zveřejněný hrubý domácí produkt za třetí čtvrtletí roku by to neměl změnit," míní analytička Komerční banky Jana Malíčková. 

Cílem centrální banky je udržet kurz k euru na hladině 27 korun. Guvernér banky Miroslav Singer řekl Mladé frontě Dnes, že ČNB bude na této úrovni držet kurz alespoň rok a půl. Podle ČNB oslabení koruny povede ke zvýšení dovozních cen, a tím i celkové cenové hladiny v tuzemsku, a v menší míře podpoří i domácí ekonomickou aktivitu. 

"Spekulanti nyní vědí, že ČNB půjčuje korunu za 0,05 procenta a rok a půl nebude chtít nechat korunu posílit. Za takových podmínek je velmi zajímavé půjčit si, a nakoupit něco, co nese úrok v procentech a ještě to může posílit," uvedl Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance. Problém je však podle něj v tom, že rok a půl je příliš dlouhá doba na rozumné ekonomické předpovědi. "Intervence je založená na výpočtech, které také mohou selhat. Stejně tak je nejisté, co to udělá s ekonomikou," upozornil. 

Dolar k euru dnes mírně posílil a kolem 17:00 byl na 1,3402 USD/EUR. "Na euro dolehl komentář z Evropské centrální banky. Její zástupce Peter Praet uvedl, že negativní úrokové sazby a nákupy aktiv zůstávají mezi možnostmi banky, pokud to bude třeba. Všechny možnosti jsou podle něj otevřené, pokud jde o zvýšení inflace," uvedl analytik Patria Online Tomáš Vlk. 

Tagy: kurzy měn

Zdroje: ČTK