Dnes je úterý 16. prosince 2025., Svátek má Albína
Počasí dnes -1°C Zataženo

Pracovníci tiskárny cenin dávali politikům dary za milion, tvrdí současné vedení

5. 6. 2015 – 7:30 | Zpravodajství | pal

Pracovníci tiskárny cenin dávali politikům dary za milion, tvrdí současné vedení
Bývalé vedení tiskárny cenin prý politikům rozdalo dárky za víc než milion korun. Ilustrační fotozdroj: ThinkStock

Ředitel Státní tiskárny cenin podal v pátek trestní oznámení na předchozí vedení podniku. Ukázalo se totiž, že za minulého vedení byly politikům a některým státním zaměstnancům poskytovány prezenty v hodnotě 1,5 milionu korun. Mimo jiné např. bankovky s vlastním portrétem. 

Mezi obdarovanými bylo podle deníku několik bývalých ministrů financí i řada zaměstnanců státu a tiskárny cenin. Ředitel tiskárny Pavel Novák, který podnik vede od loňska, si nechal auditorskou firmou zpracovat přehled dárků za roky 2001 až 2014. Minulý týden pak podal trestní oznámení pro podezření z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Novák řekl, že jako dárky tiskárna vyráběla bankovky nebo pamětní listy na ceninovém papíře, a to zpravidla k nějakému kulatému výročí. Mezi zakázkami byly i diplomy pro sportovní hry ministerstva financí a České pošty či vizitky pro smluvního lékaře tiskárny. Část interních zakázek se ale podle Nováka dá obhájit. Rytec tiskárny cenin se totiž musí udržovat v kondici a dělá přes rok cvičné rytecké práce jako školení, řekl současný ředitel tiskárny.

Jedná se o již třetí trestní oznámení za poslední rok, které se týká Státní tiskárny cenin. Ministerstvo financí loni podalo oznámení kvůli desetigramovým zlatým cihličkám celkem za 4,7 milionu, které tiskárna rozdávala také jako dary. Policie vyšetřování odložila, ale ministerstvo proti tomu podalo stížnost, načež státní zastupitelství věc vrátilo policii k přešetření. Další oznámení podal loni krátce po svém nástupu do vedení tiskárny Novák kvůli údajně nevýhodným smlouvám s dodavateli.

Předchozí článek

Aktualizováno: Veselý zazářil v Římě, jeho oštěp doletěl za osmaosmdesát metrů

Následující článek

Aktualizováno: Ukrajinci se bojí rozsáhlé invaze. OSN svolalo mimořádné jednání

Nejnovější články