Požádat o řidičák bude možné i mimo bydliště, pořádně ale podraží

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Od příštího roku půjde žádat o řidičské průkazy kdekoli, nejen v místě trvalého bydliště. Nebude také třeba přikládat papírovou fotografii. Novelu v pátek schválila sněmovna, platit začne od července 2018. 

Od příštího roku si mohou řidiči vyzvednout průkaz i mimo místo bydliště

Od příštího roku si mohou řidiči vyzvednout průkaz i mimo místo bydliště,zdroj: Profimedia.cz

"Novela posouvá veřejnou správu do 21. století," uvedla Věra Kovářová (STAN, za TOP 09). Za současného stavu podle ní znamená vyřízení řidičského průkazu pro mnohé i nutnost vzít si dva dny volna. Od příštího léta si řidiči vyzvednou průkaz na jakémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností. 

Změna v působnosti úřadů se vztahuje také na průkazy profesní způsobilosti a na paměťové karty řidiče, které se dávají do digitálních tachografů. Papírová fotografie bude podle novely nadále nutná u mezinárodních řidičských průkazů. Za jejich vydání budou lidé nově platit 50 korun.

Výhradně úřady obcí s rozšířenou působností v místě trvalého bydliště budou nicméně dále řešit například odebírání řidičských průkazů nebo pozastavování jejich platnosti.

Řidičáky podraží 

Na rozdíl od současnosti, kdy je poplatek za vydání průkazu padesát korun, si ale řidiči od příštího roku pořádně připlatí. Za řidičák dají dvě stě korun. 

Růst poplatku za vydání průkazu je podle zdůvodnění dán tím, že se neměnil řadu let a lidé ušetří za papírovou fotografii. Navíc obyvatelé, kteří žijí jinde než v místě bydliště, nebudou muset kvůli podání žádosti a vyzvednutí průkazu cestovat, což jim uspoří čas i peníze.

Výbor pro veřejnou správu původně navrhoval, aby změna ve vydávání řidičských oprávnění nastala zhruba za 2,5 roku potom, co norma vyjde ve sbírce. Zdůrazňoval potřebu upravit informační systémy veřejné správy. Zhruba po dvou letech od platnosti zákona měla být zrušena povinnost mít papírovou fotografii.

Úřad si nově opatří její digitální podobu z registru veřejné správy, nebo ji budou muset úředníci zhotovit vlastním fotoaparátem.

Zkrácení lhůty na červenec 2018 prosadil Jan Farský STAN, za TOP 09). Původně navrhovaný odklad účinnosti označil za "neuvěřitelný a neobhajitelný".

Sněmovna podpořila poplatek za nepojištěná auta

Do zákona o povinném ručení se možná vrátí také povinný poplatek motoristů, kteří nemají pojištěné auto. Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila poslanecký návrh skupiny poslanců z různých klubů, která poplatek znovu zavádí.

V minulosti poplatek v zákoně byl, Parlament ho ale v roce 2014 zrušil. Pokud poslanci stihnou tento návrh projednat ještě do voleb, dostane ho k posouzení Senát. 

"Jde o návrh poslanců ve prospěch víc než 7,5 milionu motoristů," řekl spolupředkladatel Václav Votava z ČSSD. Příspěvek za nepojištěné vozidlo by se vypočítal jako součin počtu dní, kdy bylo bez pojištění, a příslušné sazby, kterou by podle druhu auta stanovilo vyhláškou ministerstvo financí. Dostávat ho má Česká kancelář pojistitelů. Kancelář spravuje garanční fond, ze kterého se vyplácejí náhrady škod způsobených nepojištěnými vozidly.

Kancelář po majitelích nepojištěných aut škodu vymáhá. V důvodové zprávě stojí, že dlouhodobě se takto podaří vybrat asi 30 procent výdajů z garančního fondu. Poslanci argumentují také tím, že na vyplácení těchto náhrad se nyní podílejí ti vlastníci a provozovatelé, kteří svou povinnost mít auto pojištěné plní. Kancelář by mohla v části případů vymáhat nejvýše třetinu škody, kterou z garančního fondu poškozenému uhradila, maximálně 300 tisíc korun. Podle Votavy to má zabránit tomu, aby někteří viníci museli splácet takové dluhy, které je na celý život zatíží.

Poslanci navrhují také zpřesnit povinnost mít pojištěné auto. Současný zákon uvádí, že vozidlo může na veřejných pozemních komunikacích provozovat pouze ten, kdo má sjednané pojištění. Navrhovatelé chtějí povinnost rozšířit tak, aby pojištění muselo mít každé auto v registru, s výjimkou aut zapsaných jako vyřazená, vyvezená, zaniklá nebo odcizená.

Tagy: domácí novela zákona silniční doprava úřady a státní správa

Zdroje: ČTK