Pospíšil: Šéf strážníků v Plzni přijde o titul Bc.

- Aktuality autor: red

Dlouholetý velitel strážníků v Plzni Luděk Hosman přijde kvůli opsané práci o titul bakalář, který získal na právnické fakultě Západočeské univerzity. Možná ztratí i titul magisterský.

Řekl to pověřený šéf právnické fakulty Jiří Pospíšil. Případem Hosmanovy práce se už zabývá i policie. Věc má na stole útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, jenž prověřuje i další podněty v kauze plzeňských práv.

"Hosman musí být potrestán. O titul bakaláře přijde v každém případě," uvedl Pospíšil. Podle něj ale zatím není jasné, zda přijde i o titul Mgr. Právě tím by se měla zabývat v sobotu speciální komise, kterou ustanoví rektor univerzity.

"Pokud podmínka pro získání dalších titulů byl titul bakalář, pak ano. Pokud je to tak, že paralelně vedle toho studoval dál a pouze mu byly uznány nějaké předměty z bakalářského studia v rámci magisterského studia, tak si myslím, že ne," uvedl Pospíšil.

Podle něj by bylo dobré, aby komise ještě srovnala Hosmanovu práci a práce, z níž opisoval a dala rektorovi podnět k odebrání titulu. Pospíšil se obává, že věc může být z pohledu trestního práva promlčená.

Hosmanův čin by mohl být posuzován jako porušení autorských práv. Příslušný paragraf trestního zákona ale striktně nevyjmenovává, na jaká práva dopadá. Bude proto záležet na orgánech činných v trestním řízení, jestli budou věc považovat za porušení autorských práv původního zpracovatele daného tématu nebo ne.

Hosman z velké většiny opsal v roce 2002 práci od svého bývalého nadřízeného. Zatím dočasně přišel o post šéfa strážníků, je řadovým zaměstnancem. Vedení města Plzně čeká s dalším postupem na verdikt univerzity. Hosman si postupně na plzeňských právech udělal magisterské studium a získal zde i titul JUDr.

Zdroje: ČTK