Na gymnáziu v Budějovicích má deset lidí prasečí chřipku

- Aktuality autor: red

Osm studentů a dva zaměstnanci českobudějovického Gymnázia J. V. Jirsíka mají prasečí chřipku. Potvrdily to testy, řekla vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková.

Vyšetřeno bylo 20 lidí, u nichž se projevily příznaky nemoci. Všichni se účastnili se zájezdu do partnerské školy v bavorském příhraničí. Dosavadní průběh onemocnění je mírný.

Po vyšetření v nemocnici byli propuštěni do domácího léčení. Škola podle ředitele zatím žádné oficiální informace o onemocnění žáků nedostala a opatření nechystá. 

"Počet nemocných se ještě může změnit. Z dosud vyšetřených osob byly u dvou výsledky negativní, u dalších osmi, u nichž se příznaky onemocnění projevily později, budeme muset na potvrzené výsledky vyšetření počkat do dalších dnů," upřesnila Lunáčková. 

Celkem 30 studentů a čtyři dospělé osoby se při studijní cestě do partnerské školy v bavorském příhraničí dostalo do kontaktu s pandemickou chřipkou. Vedoucí zájezdu byli o této skutečnosti informováni německými pedagogy, a proto již v průběhu cesty domů poskytla škole epidemioložka telefonicky všechny potřebné rady. Ihned při příjezdu byli o situaci informováni i rodiče žáků. 

"Žádné oficiální informace z hygienické stanice, ani z infekčního oddělení o tom, že prasečí chřipku mají naši studenti, nemáme. Myslím žádné písemné informace," řekl ředitel Gymnázia J. V. Jirsíka Jaroslav Pustina. Doplnil, že žádná mimořádná škola nechystá.

Studenti, kteří přišli do kontaktu s virem, se zatím do školy nevrátili a od středy do neděle jsou prázdniny. Do té doby by se projevily případné příznaky choroby i u ostatních studentů. Ostatní žáci měli dnes běžné vyučování. "O žádné prasečí chřipce tady nevíme," uvedli studenti třetího ročníku gymnázia. 

Nemoc propukla u některých po návratu třídy domů v závěru minulého týdne. Ti, u nichž se příznaky onemocnění projevily, byli vyšetřeni na infekčním oddělení českobudějovické nemocnice. 

Dosavadní průběh onemocnění byl mírný s teplotami do 39°C, rýmou a kašlem. Všichni pacienti byli po vyšetření podle informací infekčního oddělení propuštěni do domácí izolace. V neděli a v pondělí se k vyšetření dostavilo dalších sedm studentů a jedna osoba, která přišla s nemocnými do kontaktu. Ředitel školy poskytl žákům třídy dva dny volna. Další informace budou mít hygienici v závěru týdne. 

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň řekl, že opatření proti šíření infekce jsou dostatečná a není důvod je jakkoli měnit. I když onemocnělo naráz více lidí, jde podle mluvčího stále jen o ojedinělý výskyt. "V tuto chvíli je situace pod kontrolou, vše je podchyceno," ujistil. Doplnil, že lékaři sledují zdravotní stav všech žáků třídy a studenti byli poučeni, že v případě vzniku jakýchkoli obtíží mají vyhledat lékaře.

Zdroje: ČTK