Poslanci ČSSD vetovali zákon o státních maturitách

- Aktuality autor: red

Zrychleným čtením ve sněmovně neprošla novela zákona týkající se přípravy státních maturit. Ačkoliv návrh zákona patří mezi vládní priority a měl být schválen už v prvním čtení, poslanci ČSSD proti němu vznesli veto.

Po zhruba dvouhodinové debatě jednání o novele přerušili. 

Vrátit by se k němu měli patrně příští středu, kdy má jednání o zákonech zařazených mezi vládní priority pokračovat. Poslanci budou muset rozhodnout, zda zákon odmítnou či propustí do druhého čtení. 

Novela upřesňuje některá pravidla pro konání maturitních zkoušek, aby se mohly uskutečnit bez problémů. Stanoví například pravidla pro ochranu zkušebního tajemství nebo umožňuje, aby se u maturit uplatnili i lidé, kteří nejsou profesí pedagogové. Pomáhat by tak mohli například učitelé v penzi, asistenti či odborníci z praxe. Novela by se vůbec neměla dotknout studentů, pro ně by měla platit stejná pravidla jako doposud. 

Proti schválení návrhu se ale postavili poslanci sociální demokracie. Podle středočeského hejtmana a poslance Davida Ratha (ČSSD) byla původní myšlenka státních maturit bohulibá, ale změnila se v "nebývalý byznys".

"Je to něco jako opencard ve školství," prohlásil Rath. "Mám audit, který popisuje nepřipravenost a hluboké problémy ve státních maturitách. Zjednodušeně se dá říct, že tady ministerstvo školství připravilo privatizaci státních maturit. Pod heslem zavádíme státní maturity je privatizujeme. Stovky milionů jdou soukromým firmám, které mají zajišťovat všechno," argumentoval Rath.

Jeho slova vyvolala přestřelku mezi poslanci ČSSD a ministryní školství Miroslavou Kopicovou. Ministryně státní maturity hájila s tím, že jsou připraveny a příští týden chtěla vyhlásit generální zkoušku, která by ukázala, zda je možné příští rok státní maturity spustit naostro. 

"Běží školení, všechny přípravy které potřebujeme. Prosila jsem, abyste nám trošku zjednodušili proces touto novelou. Když to neuděláte, maturitu připravíme tak, aby mohla stejně proběhnout, alespoň její generálka," řekla poslancům Kopicová. 

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka Kopicové vyčetl, že předkládá legislativní úpravy státních maturit těsně před jejich startem. "Tím by měly reformy začínat," prohlásil Sobotka. Zdůraznil, že návrhem by se měl ještě podrobně zabývat školský výbor. 

Státní maturity měly původně skládat studenti poprvé v roce 2008. Kvůli nespokojenosti studentů a celkové nepřipravenosti byly ale odloženy až na školní rok 2010/2011. Příprava zkoušek stála od roku 2000 celkem 342 milionů korun. Do roku 2011 pak spolkne ještě dalších 285 milionů, provoz bude ročně stát čtvrt miliardy. Na přípravu maturit může ministerstvo do roku 2013 čerpat až 405 milionů korun z evropských fondů.

Tagy: poslanci ČSSD maturity statni

Zdroje: ČTK