Dnes je pátek 22. září 2023., Svátek má Darina
Počasí dnes 21°C Dešťové přeháňky

Polsko se dohodlo s Ukrajinou na tranzitu obilí a dalších zemědělských výrobků

Polsko se dohodlo s Ukrajinou na tranzitu obilí a dalších zemědělských výrobků
Ministři zemědělství Polska a Ukrajiny Robert Telus a Mykola Solskyj | zdroj: Profimedia

V jednání s Ukrajinou se podařilo dosáhnout dohody umožňující obnovení tranzitu ukrajinského obilí a dalších zemědělských výrobků přes Polsko, které v sobotu jejich dovoz - a také tranzit - zakázalo. Oznámil to dnes polský ministr zemědělství Robert Telus. Kamiony s ukrajinským obilím mají být zapečetěny a monitorovány, tranzit má být obnoven v pátek.

„Úspěšně jsme ukončili jednání s ukrajinskou stranou o tranzitu zboží z Ukrajiny přes Polsko,“ řekl Telus na tiskové konferenci. „Ani jedna tuna ukrajinských zemědělských produktů nezůstane v Polsku,“ ujistil ministr. Dodal, že kamiony budou monitorované a uzavřené plombami umožňujícími zjistit jejich polohu. Ukrajinské konvoje také mají - přinejmenším zpočátku - provázet celníci.

Tranzit se podle ministra rozvoje Waldemara Budy má znovu spustit od půlnoci v noci ze čtvrtka na pátek - tento čas je zapotřebí k vypracování a schválení příslušných nařízení.

Dohodu potvrdila i ukrajinská delegace. „Na základě jednání bylo rozhodnuto, že tranzit ukrajinských zemědělských výrobků přes polské území bude uvolněn v noci ze čtvrtka na pátek 22. dubna,“ uvedla vicepremiérka a ministryně hospodářství Julija Sviridenková.

Server připomněl, že vzápětí po Polsku dovoz obilí a dalších zemědělských výrobků z Ukrajiny zakázalo Maďarsko. V pondělí následovalo Slovensko, které ale nadále povolilo tranzit. O zákazu uvažuje také Bulharsko a Rumunsko. Zemědělci požadují po Evropské unii, aby přijala opatření kvůli levnějšímu obilí z Ukrajiny, které zaplavilo trhy některých evropských zemí, a poškozuje tak domácí pěstitele.

Zdroje: