Polsko: Roční míra inflace za květen stoupla nejvýše za deset let

- Aktuality autor: Danica Klein

Růst spotřebitelských cen v Polsku se za květen zrychlil více, než ekonomové předpokládali. Statistický úřad dnes uvedl, že roční míra inflace vzrostla na pět procent, nejvýše za téměř deset let. V dubnu byla na 4,5 procenta.

Po zveřejnění statistik vzrostly kurz zlotého a výnosnost polských obligací, protože investoři očekávají další zvýšení polských úrokových sazeb. Analytici předpokládali, že se inflační index zvýší jen na 4,6 procenta.

Více faktorů

"Překvapivě velký nárůst přišel od hlavního i očištěného údaje," reagoval ekonom společnosti Nomura International Peter Attard Montalto. Dodal, že se zdražení týkalo hlavně oděvů a bydlení a v menší míře i potravin.

Guvernér centrální banky Marek Belka uvedl, že měnový výbor nebude na základě zveřejněných dat panikařit. "Neznáme strukturu tohoto indikátoru. Po podrobné analýze budeme vědět, zda je tento nárůst dočasné povahy a zda v něm není více trvalých faktorů," uvedl guvernér. Premiér Donald Tusk dodal, že podle předpovědí by ceny měly na konci léta začít klesat.

Již příští měsíc

Meziměsíčně se spotřebitelské ceny v Polsku zvýšily o 0,6 procenta, také proti očekávání více. Tempo se tak zrychlilo o 0,1 procentního bodu, když analytici čekali zmírnění na 0,4 procenta.

Měnový výbor polské centrální banky zvýšil úrokové sazby minulý týden, a to počtvrté od začátku roku. Základní sazba je tak na 4,5 procenta. Výbor zároveň uvedl, že si ve zpřísňování měnové politiky udělá přestávku a bude monitorovat dopad dosavadních zvýšení sazeb.

Analytici nyní říkají, že další zvýšení sazeb by mohlo přijít již příští měsíc. Mnozí si ale myslí, že měnový výbor spíše počká na konec léta.

Tagy: ekonomika Polsko finance inflace

Zdroje: ČTK