Polská politická scéna je po katastrofě v troskách

- Aktuality autor: red

Polsko se po sobotní letecké tragédii, při níž během jednoho okamžiku kromě mnoha jiných zahynuli prezident Lech Kaczyński, další prezidentský kandidát, ale i poslanci a senátoři, ocitlo v bezprecedentní situaci.

Politická scéna je zpustošená. Nikdo si zatím nedokáže představit, jakou podobu bude mít v budoucnu polská politika, jasné ale je, že se změní. 

Předseda Sejmu Bronislaw Komorowski zřejmě až po skončení týdenního státního smutku vyhlásí předčasné prezidentské volby. Kdo se bude o nejvyšší post v zemi ucházet, je zatím velkou neznámou.

V sobotu zahynuli dva prezidentští kandidáti: Lech Kaczyński, který sice oficiálně neoznámil, že bude o znovuzvolení usilovat, ale vše tomu nasvědčovalo, a Jerzy Smajdziński, kandidát Svazu demokratické levice.

Ve hře tak zůstal v podstatě pouze Komorowski, kterého Občanská platforma premiéra Donalda Tuska jako svého kandidáta vybrala před dvěma týdny a který měl doposud největší podporu Poláků. Ještě před několika dny vše nasvědčovalo tomu, že jeho nejsilnějším rivalem bude právě Lech Kaczyński. 

Obrovské ztráty utrpělo opoziční konzervativní Právo a spravedlnost (PiS) blízké prezidentovi. "Byla to strana dvou mužů, bratrů Jaroslawa a Lecha Kaczyńských," řekl politolog Jaroslaw Szymanek. Připomněl, že v sobotním neštěstí zahynuli také nejbližší spolupracovníci předsedy PiS Jaroslawa Kaczyńského. Zemřel místopředseda PiS, šéfka jeho parlamentního klubu, místopředseda Sejmu za tuto politickou stranu. "Jaroslaw Kaczyński ještě neví, co dál," podotkl Szymanek. 

On i jeho kolega Bartlomiej Biskup se ale shodují, že není pravděpodobné, že by šéf PiS kandidoval na prezidenta. Szymanka by nepřekvapilo, kdyby PiS nenominoval nikoho, Biskup nevylučuje, že za stranu bude kandidovat osoba, která nebudí emoce. Mohlo by jít třeba o někoho z europoslanců, podle Szymanka má prezidentský potenciál třeba Zbigniew Ziobro. 

Kampaň před prezidentskými volbami, které se musejí konat nejpozději 20. června, se odehraje ve stínu sobotní tragédie. "Půjde o velice omezenou kampaň, soupeření v pravém slova smyslu to nebude," řekl Biskup. 

Mediálních kampaní, politických sporů a výpadů se tak Poláci letos na jaře nedočkají, veřejná scéna se dočasně utiší. 

Právo a spravedlnost (PiS), jež je více než den v troskách, může na svém neštěstí i získat. Podle politologů by voliči s jejím prezidentským kandidátem mohli sympatizovat z čistého lidského soucitu. Parlamentní volby se v Polsku budou zřejmě konat příští rok na podzim, i když zaznívají hlasy, že po sobotním neštěstí by bylo vhodné politické karty rozdat znovu. 

Do nelehké situace se dostala středopravá vláda premiéra Donalda Tuska. Na jednu stranu jí nečekaně spadla do klína veškerá moc v zemi, na druhou stranu nese na svých ramenou i celou odpovědnost za další vývoj v zemi. 

Tuskova Občanská platforma (PO) aspoň dočasně přišla o svého politického nepřítele číslo jedna - PiS. "Vznikla politická nerovnováha, která nevyplynula z vůle voličů," poznamenal Biskup. Den po největší katastrofě v poválečných dějinách Polska je ale další politický vývoj značně nejasný, země je v šoku, politici prozatím složili zbraně.

Tagy: konec Polsko

Zdroje: ČTK