Odborníci a politologové: Duel zvládli Nečas i Paroubek

- Aktuality autor: red

Jako vyrovnaný a z obou stran dobře zvládnutý hodnotí nedělní první televizní duel mezi předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem a lídrem ODS Petrem Nečasem marketingoví odborníci a někteří politologové.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Zazněl ale i názor, že Petr Nečas a Jiří Paroubek neobstáli, protože voličům předvedli minimální schopnost shodnout se na důležitých věcech. 

"Bylo to z obou stran velmi dobré, oba to zvládli," hodnotil debatu šéfredaktor týdeníku Marketing&Media Daniel Köppl. Oba politici podle něj systematicky mluvili ke své voličské cílové skupině a přizpůsobili tomu i styl komunikace, což je podle Köppla v českých poměrech poměrně neobvyklé.

Paroubek podle něj řekl více jednoduše zapamatovatelných sloganů. To ale není Nečasovou rolí, který se snaží oslovit konzervativnější voliče. 

Paroubek podle Köppla také přišel do studia s tím, že chce působit méně agresivně než jindy. "Bylo vidět, že se záměrně stáhnul, protože ví, že ta arogance, kterou má, není dobrá," řekl. Upozornil například na moment, kdy Paroubek při debatě o státních maturitách uznal, že v minulosti v této otázce chyboval, když se spoléhal na jednostranné informace. Přiznání chyby podle Köppla bylo předem promyšleným krokem. "Nečas sice neměl vždy argumentaci úplně připravenou, ale na druhé straně z toho, z čeho mohl, vytěžil úplně nejvíce," řekl. 

Míra překřikování a vzájemných útoků podle něj byla přiměřená televizní show, kterou podobné předvolební duely představují. "Nebylo to v kontextu debaty nic mimořádného, ani to nebylo urážlivé a nevešlo to do osobní agrese," komentoval slovní přestřelky, v nichž se Nečas a Paroubek titulovali "Večerníček" a "Kašpárek".

Také podle reklamního odborníka Jindřicha Jiráska ze společnosti PPA přišli oba politici do debaty dobře připravení a působili přesvědčivě. Stejně jako Köppl si povšiml toho, že se cíleně zaměřovali každý na své voliče. "Nečas vypadal seriózně, mluvil klidně, rozumně, což by mohlo původním voličům ODS konvenovat," řekl. Nový lídr ODS podle něj hraje o to, aby získal zpět konzervativnější voliče, kteří mohli ODS utéct ke konkurenční TOP 09. 

Jirásek připustil, že občas mohla debata na diváky působit jako "souboj dvou kafemlejnků", které se vzájemně překřikují. Z marketingové pohledu je ale pro politiky důležité co nejvíce televizní čas využít, míní. "Každá minuta v televizi, kdy říkám, že ten můj produkt, moje značka je lepší než konkurence, je velmi cenná," řekl. 

O přípravě obou aktérů debaty podle něj svědčily i papíry s hesly, čísly a grafy, které si do televize přinesli. ČSSD ale podle Jiráska v některých detailech měla navrch. Například, když Paroubek ukazoval cedule při hádce o zadlužování země, měl na nich jasné sdělení s písmem, které bylo v televizi dobře vidět. Nečasovy grafy naopak v televizi tak výrazně nepůsobily. 

Politolog Kučera: Vzájemné útoky byly selháním obou

Politolog Rudolf Kučera se domnívá, že Nečas ve svém prvním televizním duelu s Paroubkem neobstál, a to kvůli tomu, že se nechal strhnout k vzájemným útokům. "Selhal stejně jako Paroubek. Nesplnil to, co se od něj očekávalo - to znamená dát najevo jistou velkorysost jako převahu," řekl.

Přesto je Nečas podle Kučery lepším lídrem než jeho předchůdce Mirek Topolánek - je prý inteligentnější, věcem rozumí více odborně a je prý také schopnější vlastního postoje, protože "patrně není obklopen skupinou pochybných existencí". 

Kučera si myslí, že duel Nečase a Paroubka paradoxně nahraje spíše dalším stranám, jako jsou Věci veřejné nebo TOP 09.

Podle dalšího politologa Petra Justa se Nečasovo vystoupení nedá hodnotit jako neúspěch. Je prý jasné, že lídr ODS se ve vzájemných duelech s Paroubkem teprve bude hledat. "Petr Nečas se musí trošku otrkat. Očekávalo se, že by mohl přinést zklidnění do debat, ale ukazuje se, že na Jiřího Paroubka to příliš platit nebude a Nečas se chtě nechtě bude muset v debatách začít projevovat razantněji," řekl.

Nečas se podle něj sice v televizní diskusi o razanci pokoušel, působilo to prý ale trochu začátečnicky. Just zároveň upozornil, že by se Nečas neměl nechat Paroubkem strhnout k překřikovacím přestřelkám a "do stejného víru", v jakém byl Mirek Topolánek. Doplnil však, že i Paroubek se na střetnutí s Nečasem bude muset připravovat intenzivněji nebo jiným způsobem než na diskuse s Topolánkem. Nečas je prý totiž na rozdíl od Topolánka "jiná nátura" než šéf ČSSD.

Tagy: paroubek politologové lídři

Zdroje: ČTK