Politoložka v nadsázce: Vládní koalice se inspiruje Lukašenkem

- Aktuality autor: red

Tahanice o reformní úsporné zákony, které vládní koalice protlačila sněmovnou ve stavu legislativní nouze a opozice "žalovala" Ústavnímu soudu, vzbuzuje napětí, jaký verdikt soud vynese.

zdroj: Mediafax

Pokud by se tato praxe stala pravidlem, může vzniknout cosi jako dvojvládí. Server ParlamentniListy.cz se zeptal politologů.

Na legislativní nouzi okamžitě reagovali poslanci ČSSD a podali stížnost k Ústavnímu soudu. Celá aféra vyvolala ostré reakce a prezident Václav Klaus dokonce hovořil o konci demokratického systému. V naší anketě jsme se tentokrát ptali politologů, zda je dobré mít v politickém systému "dvojvládí" mezi sněmovnou a Ústavním soudem a ani jejich výklady nebyly jednoznačné.

"Proč hovořit o dvojvládí? On to asi takto trochu občas komentuje pan prezident, ale Ústavní soud je tady od toho, aby v případě nálezu, že šlo o protiústavní jednání, mohl danou věc zrušit. Systém, kdy jedna moc kontroluje druhou, je v demokracii běžný - jde o princip checks and balances (Brzd a protivah) a typické je to pro USA," vysvětluje Vladimíra Dvořáková z VŠE. Podle ní je celá aféra okolo legislativní nouze podivná.

Celý článek na ParlamentniListy.cz

Tagy: koalice stížnost zákony dvorakova ustavni