Dnes je pondělí 25. ledna 2021., Svátek má Miloš
Počasí dnes -1°C Sněhové přeháňky

Politoložka v nadsázce: Vládní koalice se inspiruje Lukašenkem

Politoložka v nadsázce: Vládní koalice se inspiruje Lukašenkem
zdroj: Mediafax

Tahanice o reformní úsporné zákony, které vládní koalice protlačila sněmovnou ve stavu legislativní nouze a opozice "žalovala" Ústavnímu soudu, vzbuzuje napětí, jaký verdikt soud vynese.

Pokud by se tato praxe stala pravidlem, může vzniknout cosi jako dvojvládí. Server ParlamentniListy.cz se zeptal politologů.

Na legislativní nouzi okamžitě reagovali poslanci ČSSD a podali stížnost k Ústavnímu soudu. Celá aféra vyvolala ostré reakce a prezident Václav Klaus dokonce hovořil o konci demokratického systému. V naší anketě jsme se tentokrát ptali politologů, zda je dobré mít v politickém systému "dvojvládí" mezi sněmovnou a Ústavním soudem a ani jejich výklady nebyly jednoznačné.

"Proč hovořit o dvojvládí? On to asi takto trochu občas komentuje pan prezident, ale Ústavní soud je tady od toho, aby v případě nálezu, že šlo o protiústavní jednání, mohl danou věc zrušit. Systém, kdy jedna moc kontroluje druhou, je v demokracii běžný - jde o princip checks and balances (Brzd a protivah) a typické je to pro USA," vysvětluje Vladimíra Dvořáková z VŠE. Podle ní je celá aféra okolo legislativní nouze podivná.

Celý článek na ParlamentniListy.cz

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,080 26,160
USD 21,450 21,570
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma