Policie vtrhla na státní zastupitelství. Hledá, odkud unikly informace

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Policie hledá důkazy na Nejvyšším státním zastupitelství v Brně i Vrchním státní zastupitelství v Praze v souvislosti s únikem informací z trestního řízení ve věci prověřování zakázky na nákup obrněných transportérů Pandur.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Řekl to olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan a potvrdily to i mluvčí obou zastupitelství. Policie prověřuje i své kolegy, kteří mohli mít přístup k protokolu o výslechu utajovaného svědka. Řízení dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci s podezřením ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. 

"Dozorový státní zástupce přikázal to prověřování Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a současně jsme požádali příslušný soud o povolení prohlídky nebytových prostor. Konkrétně těch kanceláří, kde mohla přicházet v úvahu manipulace s těmi informacemi, které unikly," řekl Ištvan.

Soud podle něj vyhověl, proto se v kancelářích VSZ v Praze, NSZ v Brně a v kancelářích policejního orgánu prohlídky provedly. Ištvan také připustil, že si nepamatuje, že by se někdy domovní prohlídky týkaly těchto institucí. 

Zděšení v Rakousku, svědek se bojí msty a skrývá se

Redaktoři Mladé fronty Dnes a Práva 11. května zveřejnili výpověď rakouského manažera Stephana Szücse, utajeného svědka v kauze údajně předraženého čtrnáctimiliardového nákupu obrněných vozů Pandur pro českou armádu, v němž může jít o vysoké úplatky. Szücs uvedl, že si přítel expremiéra Mirka Topolánka Marek Dalík na sklonku roku 2007 řekl o úplatek ve výši půl miliardy korun jako provizi za uskutečnění obchodu. 

Podle týdeníku Respekt vyvolalo zveřejnění Szücsova jména v médiích v Rakousku zděšení tamních policejních a justičních institucí. Svědek se prý ze strachu z pomsty za svou výpověď skrývá a není jasné, zda své svědectví zopakuje před případným soudem. Navíc ve vyšetřovacím spisu rakouské policie vypovídalo více utajených svědků, kteří prý odmítají svou výpověď opakovat. 

Česko-rakouský policejní tým začal vyšetřovat nákup obrněných transportérů Pandur v polovině července loňského roku. Úkony trestního řízení byly zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě. 

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka (ODS) od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - rakouské firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun. Smlouvu na dodávku vozidel byla podepsána na jaře 2009.

Tagy: policie únik zalobci pandur

Zdroje: ČTK