Nečas vyzval k odvolání stávky. Odboráři ustoupit nehodlají

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Premiér Petr Nečas (ODS) dnes na jednání tripartity vyzval odbory, aby odvolaly svou čtvrteční stávku. Nepřinese podle něj zemi nic pozitivního a způsobí hospodářské škody. Slíbil, že tento týden sněmovna nebude projednávat zákony zdravotnické reformy.

Odboráři od protestu ale neustoupili. Novinářům to po jednání tripartity řekli premiér a zástupce Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podotkl, že předáci dopravních odborů, které stávku na protest proti vládním reformám organizují, na jednání nebyli.

Zvýšení politického napětí

Mimořádné jednání tripartity, tedy vlády, zaměstnavatelů a odborů nechal v úterý kvůli stávce svolat premiér. Na programu zasedání byly zdravotnická, důchodová a penzijní reforma. O zdravotnických zákonech by ještě před zákonodárci měla znovu jednat tripartita, a to v pondělí. Zabývat se bude i dalšími reformními návrhy.

Podle Nečase stávka nepřinese Česku nic dobrého. "Pouze zvýší politické napětí a způsobí výrazné hospodářské škody," uvedl premiér. Dodal, že jen železnici protest bude stát stovky milionů, které by se daly použít na udržení pracovních míst na dráze.

Předseda vlády dodal, že vláda bude v reformách pokračovat, vést chce dál i dialog s odbory a zaměstnavateli. Odbory ke zvážení, jestli je čtvrteční stávka skutečně nutná, požádali dnes i zaměstnavatelé.

Středula příslib premiéra i možnost dál projednávat reformy uvítal. Uvedl, že odbory udělají vše pro to, aby při stávce zabránily "provokaci a újmě". Právo na stávku chtějí ale využít.

Od půlnoci do půlnoci

Podle šéfa Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka bude další postup odborů záležet i na tom, zda poslanci na premiérův návrh přistoupí a přestanou zdravotnické zákony projednávat. Podle předáka železničních odborářů Jaroslava Pejši se v podstatě o žádný ústupek vlády nejedná. "Stávka bude," řekl Pejša.

Stávka v dopravě by ve čtvrtek měla začít v 0:00 a trvat do půlnoci. Zastavit se mají vlaky v celé zemi. Omezit se má provoz městské dopravy v Praze a Brně, Ústí nad Labem, Olomouci a Havířově.

Nečas kvůli stávce zrušil svou cestu do Bratislavy, kde se měli ve čtvrtek jednat premiéři V4. Nedovede si prý představit, že by opustil zemi, když by "statisíce spoluobčanů byly nevinně zasaženy" stávkou.

Poslední podrobnosti

O chystané stávce a blokádě by měl dnes s odbory jednat i pražský primátor Bohuslav Svoboda. Zasedání krizového štábu metropole se zúčastní také premiér Petr Nečas. Koalice dopravních odborových svazů, která stávku pořádá, se pak chystá poslední podrobnosti o zastavení dopravy oznámit odpoledne.

Tagy: stávka odbory tripartita

Zdroje: ČTK