Policie rozšířila obvinění Ratha, stíhá i stavební firmu Metrostav

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 8. 10. 2013 15:33) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Policie obvinila v kauze někdejšího poslance Davida Ratha (dříve ČSSD), který je obžalován spolu s dalšími deseti lidmi z korupce, největší českou stavební firmu Metrostav. 

Metrostav

Metrostav,zdroj: pracevevyskach.cz

Nová obvinění přibyla také bývalému středočeskému hejtmanovi Rathovi a údajně i jeho dalším spoluobžalovaným - někdejšímu poslanci Petru Kottovi a exšéfce kladenské nemocnice Kateřině Pancové. Metrostav spojitost s případem odmítá. Podle serveru Lidovky.cz obvinění míří i na generálního ředitele Metrostavu Pavla Piláta a obchodního náměstka firmy Jiřího Anděla.

Metrostav se hodlá bránit, prý nic neudělal

Policie celkem osm firem a devítku lidí stíhá pro přijetí úplatku, podplacení, poškození finančních zájmů Evropské unie a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. "Trestná činnost měla být páchána převážně na území Středočeského kraje a zdejší státní zastupitelství ve věci vykonává dozor vzhledem k výši škody, která v jejím rámci mohla být způsobena finančním zájmům Evropské unie," uvedlo Vrchní státní zastupitelství v Praze na svém webu.

"Metrostav a.s. potvrzuje, že obdržel prostřednictvím datové schránky usnesení Policie ČR o zahájení trestního stíhání právnické osoby podle zákona 418/2011 Sb., o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim. Zahájené trestní stíhání souvisí s případem MUDr. Ratha a spol.," sdělil mluvčí společnosti František Polák. Firma jakoukoli spojitost s kauzou odmítá a proti trestnímu stíhání se bude bránit "všemi dostupnými prostředky". Do objasnění případu prý nebude kauzu více komentovat.

Rathův právník Roman Jelínek řekl, že zatím neví, čeho se podezření týkají, usnesení o zahájení stíhání prý ještě neobdržel. Podle něho ale úmysl Ratha znovu stíhat vyplývá z obvinění, které obdržel advokát zastupující v kauze podnikatelku Luciu Novanskou. Podezření se prý týká čtyř veřejných zakázek, které podle policie provázela korupce. Jelínek také dodal, že v pondělí večer zaslal soudu stížnost proti rozhodnutí o ponechání klienta ve vazbě. "Je to zatím stížnost bez odůvodnění, abychom stihli termín," sdělil.

Kromě Metrostavu předali detektivové obvinění také několika dalším firmám, jejichž šéfové nebo manažeři jsou mezi obžalovanými v Rathově kauze, kterou od srpna projednává Krajský soud v Praze. Obvinění obdržela stavební firma Ivany Salačové FISA, která se nyní jmenuje JIPE.

Upravené zakázky jsou realitou

Společnosti se podle původní žaloby státního zástupce Petra Jiráta podílely na údajně upravených veřejných zakázkách ve Středočeském kraji. Týkaly se stavebnictví a zdravotnictví - rekonstrukce zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivicích a také modernizace krajských nemocnic. Jako hlavní organizátory označuje obžaloba Pancovou a jejího přítele Kotta. Rath údajně vše jako hejtman věděl a dělil se s dvojicí o úplatky.

Státní zástupce Jirát v obžalobě vyjmenoval desítku společností, které se měly zapojit do zmanipulovaných tendrů. Kromě stíhaného Metrostavu mělo podle Jiráta jít o společnosti Subterra, PSG International, Bak stavební společnost, Pohl cz, Pegisan, Konstruktiva Branko, Stavitelství Kladno a Ingbau cz.

Zástupci těchto společností dnes dopoledne řekli, že o žádných trestních stíháních neví. "V tuto chvíli nemám žádnou takovou informaci. PSG nic neobdrželo," řekl ČTK mluvčí PSG International Patrik Kamas. Stejně mluvil i Michal Kajzar za Bak stavební společnost. "Takovou informaci v tuto chvíli nemám," reagoval na dotaz o možném trestním stíhání Kajzar. O ničem neví ani jednatel plzeňské firmy Pegisan Josef Ždych. Představitelé výše jmenovaných společností už dříve jakékoliv manipulace s veřejnými zakázkami odmítli.

Nový zákon o trestní odpovědnosti právnických osob dává policii a státnímu zastupitelství rozsáhlé kompetence, jež mohou citelně postihnout všechny právnické osoby zapletené do trestné činnosti. Právnické osobě lze kromě peněžitého trestu uložit trest zákazu činnosti, nebo dokonce organizaci zrušit.

Tagy: metrostav kauza Rath

Zdroje: ČTK