Dnes je čtvrtek 1. května 2025.
Počasí dnes 20°C Polojasno

Policie propustila exministra Langera. Zadržela ho kvůli odposlechům

14. 10. 2015 – 8:32 | Zpravodajství | art

Policie propustila exministra Langera. Zadržela ho kvůli odposlechům
Exministr Ivan Langer | zdroj: Robert Zlatohlávek / Empresa Media / Profimed

Policie propustila bývalého ministra vnitra Ivana Langera, kterého zadržela v úterý a celý den ho vyslýchala. Z Prahy ho detektivové převezli ve večerních hodinách do Olomouce k němu domů, kde v průběhu dne zasahovali policisté. V pozdních hodinách ho pak odtud odvezla a následně propustila. 

Kriminalisté zadrželi Langra v úterý společně s dalšími lidmi, které prověřují v případu údajné korupce a zneužití pravomocí. Zatím nikoho neobvinili.

Langra prověřují na základě odposlechů, v nichž o něm hovoří někteří olomoučtí policisté, uvedl internetový deník Neovlivni.cz s odkazem na povolení k prohlídce. Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) ale v jedenáctistránkovém dokumentu podle serveru neuvedli žádný konkrétní trestný čin, z něhož někdejšího politika podezírají.

Langra policisté v noci vyslýchali. Radiožurnálu sdělil, že policii podal vysvětlení a řekl vše, co chtěli vědět. Co u něj kriminalisté hledali, prý netuší a doteď nerozumí tomu, co se odehrálo. Případ dál nechtěl komentovat s odkazem na policejní vyšetřování.

Podle médií policie rozkryla rozsáhlou klientelistickou síť, která propojovala několik institucí státní a veřejné správy, policii i podnikatele. Podezřívá prý několik vlivných policejních funkcionářů, že za peníze ovlivňovali vyšetřování některých kauz a vynášeli informace směrem k podezřelým. Případ může údajně souviset s realitními obchody či dotačními programy.

ÚOOZ má podle Neovlivní.cz podezření, že bylo zmanipulované či ovlivněné vyšetřování údajných finančních machinací v extraligovém hokejovém klubu HC Olomouc, financování jednoho z regionálních akvaparků či výstavba jezdeckého klubu.

Protimafiánský útvar se prý dlouhodobě o Langra zajímal kvůli finančním převodům spojeným s fotovoltaickou elektrárnou v jihočeském Ševětíně. Zadržení se ale údajně týká výlučně aktivit olomouckých bezpečnostních složek. "V příkazu k domovní prohlídce není o soláru ani Ševětíně ani slovo," dodal internetový deník.

Langer byl podle odposlechů v kontaktu zejména s některými policisty, a to současnými, bývalými i z těch elitních útvarů.

"Odposlechnuté rozhovory olomouckých policistů podle ÚOOZ nicméně naznačují, že se Ivan Langer angažoval například ve výběru nového šéfa městské policie, kdy údajně sháněl 'vhodného' protikandidáta, nebo předával policejní informace směrem k olomouckému hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi," uvedl web Neovlivní.cz.

Sociálnědemokratický politik, kterého rovněž policisté vyslýchali, dnes nenastoupil do práce a zrušil program.

Langra policisté odvezli v úterý pozdě večer z jeho olomouckého domu, současně zajistili i řadu dokumentů. Dům někdejšího ministra, dlouholetého poslance a místopředsedy ODS v centru Olomouce opustili po více než 13 hodinách i žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství, kteří kauzu dozorují.

V případu se policie zaměřila i na Langrova známého, olomouckého podnikatele Ivana Kyselého. Zadržen prý byl rovněž náměstek z olomouckého krajského ředitelství policie Karel Kadlec.

Policie se podle neoficiálních informací zajímala i o Radka Petrůje z krajského ředitelství policie v Olomouci a Tomáše Uličného z olomouckého oddělení GIBS, detektivové prověřují i ředitele úřadu kriminální policie Milana Pospíška a náměstka ředitele protikorupční policie Jiřího Jacha.

Policejní prezident Tomáš Tuhý novinářům v úterý řekl, že zásah se týká i jednoho z krajských policejních ředitelství a celostátního útvaru spadajícího pod policejní prezidium.

Kriminalisté podle Neovlivní.cz ve svých dokumentech odkazují na olomouckou kavárnu Cafe Delux, kde se policisté údajně scházeli a jednotlivé kauzy řešili. Účastníkem některých schůzek byl mimo jiné Kyselý.

Ivan Langer v kostce

Datum a místo narození: 1. ledna 1967 v Olomouci

Vzdělání: vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci (1993) a Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (1998)

Rodina: ženatý; s manželkou, která je soudkyně, mají dceru a syna.

Politická kariéra: do ODS vstoupil v roce 1991, v letech 1998 až 2002 a 2004 až 2010 byl místopředsedou strany; od června 1996 do voleb v roce 2010 byl poslancem, v letech 1998 až 2006 působil jako místopředseda Poslanecké sněmovny.

V letech 2003 až 2006 byl stínovým ministrem vnitra, ministrem vnitra pak byl od září 2006 do května 2009 v obou vládách Mirka Topolánka. Po neúspěchu ve volbách v červnu 2010, kdy se nedostal do Sněmovny a následně skončil i ve vedení ODS, se z vysoké politiky stáhl, v listopadu 2012 se ještě neúspěšně pokoušel o zvolení do výkonné rady ODS

Ostatní praxe: v letech 1993 až 1996 působil jako tajemník ministra spravedlnosti Jiřího Nováka (ODS), pracoval také jako advokátní koncipient a odborný asistent na olomoucké právnické fakultě, v 90. letech zasedal v olomouckém zastupitelstvu.

Po odchodu z vrcholné politiky se začal věnovat právnické praxi (už od roku 1999 působil jako koncipient v kanceláři Petra Pečeného, jejímž je dnes partnerem), v roce 2012 úspěšně složil advokátní zkoušky; od podzimu 2006 je také předsedou správní rady soukromé Vysoké školy CEVRO Institut

Langrovu politickou kariéru provázela řada sporů a afér

  • Po nástupu koaliční vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných v roce 2010 Langerovo jméno zmiňoval tehdejší ministr vnitra Radek John (VV) který poukazoval na jeho údajně trvající vliv na resort. "Je třeba přijmout politická rozhodnutí. Rozhodnutí, aby se zabránilo vlivu Ivana Langra. A je třeba zaručit delangerizaci ministerstva vnitra, jinak budeme směšnou vládou," uvedl například v prosinci 2010 John.
  • V říjnu 2007 také dostal od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) pokutu za to, že v roce 2006 umožnil únik části údajů z takzvané Kubiceho zprávy.
  • V září 2008 pak Mladá fronta Dnes napsala, že Langer byl mezi politiky, jehož v minulosti údajně využíval později zavražděný kontroverzní podnikatel František Mrázek a jeho spolupracovníci. MfD to dokládala přepisy policejních odposlechů z roku 2000. Langer, kterému údajně lidé kolem Mrázka přezdívali "Íčko", se hájil tím, že se v Mrázkově zorném poli ocitl nevědomky a že o ničem nevěděl. Podal žalobu na vydavatelství Mafra a domáhal se omluvy kvůli spojení s Mrázkem, dnes pražský vrchní soud rozhodl, že má Langer nárok na omluvu za články, které ho s Mrázkem spojily. Za tvrzení o jeho porušení zákona o střetu zájmů či o tom, že lobboval za svého známého Ivana Kyselého (dnes také zadrženého) ale omluvu nevysoudil.
  • Velkou pozornost médií vyvolal případ olomouckého řidiče MHD Romana Smetany, který před volbami v roce 2010 pokreslil řadu plakátů politických stran včetně ODS. Kromě nápisů politikům přikresloval tykadla. Smetanu totiž soudila Markéta Langerová, manželka Ivana Langra. Na své spojení s politikem sama tehdy před začátkem jednání upozornila s tím, že se ale podjatá necítí. Smetana tehdy také uvedl, že ji za podjatou nepovažuje, stejně tak reagoval i státní zástupce.

Předchozí článek

Skládanka z trosek potřísněných krví: Bezprizorní Buk a ukrajinská vina

Následující článek

Asad chce dobýt Aleppo. Do operace se zapojí i Íránci, Hizballáh a Rusové