Vydavatelství Mafra prohrálo soud. Má se omluvit Langerovi

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Společnost Mafra, která mimo jiné vydává deník Mladá fronta Dnes se má omluvit Ivanu Langerovi. V deníku ho totiž spojovala s podnikatelem Františkem Mrázkem. Verdikt zatím není pravomocný a tak se vydavatelství nejspíše odvolá.

Ivan Langer.

Ivan Langer.,zdroj: Mediafax

Mediální skupina Mafra se má omluvit exministru vnitra Ivanu Langerovi (ODS) za články v deníku Mladá fronta Dnes a na serveru idnes.cz, které jej spojovaly s kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem. Dnes o tom rozhodl pražský městský soud, který tak částečně vyhověl Langerově žalobě. Verdikt zatím není pravomocný.

Omluva se má týkat dvou různých tvrzení, která jsou podle soudu nepravdivá. První uvádělo, že Langer je ve spisu Krakatice "podezřelý" z propojení na organizovaný zločin kolem bosse Mrázka. Druhé tvrdilo, že porušil zákon o střetu zájmů.

"S rozsudkem zásadně nesouhlasíme a využijeme všech právních prostředků, abychom jej zvrátili. Nyní si počkáme na písemné zdůvodnění rozsudku. Co se týče spisu Krakatice, zdůrazňuji, že jsme byli odsouzeni k omluvě za jediné slovo 'podezřelý'," uvedla následně šéfredaktorka Mladé fronty Dnes Sabina Slonková v prohlášení, které zaslala ČTK.

Langerův právník Martin Elger ČTK řekl, že se ohledně podání odvolání s klientem rozhodnou až po prostudování písemného odůvodnění verdiktu. Zdůraznil, že politikovu hlavnímu požadavku - tedy omluvě za spojování s Mrázkem - soud vyhověl.

Langer napadal i další výroky, u nichž mu ale soud omluvu nepřiznal. "Žalobce tvrdí, že se mělo jednat o jakousi kampaň proti jeho osobě, což neshledávám," konstatovala soudkyně Jaroslava Lobotková. Verdikt vynesla poté, co si závěrečné návrhy advokátů vyslechla za zavřenými dveřmi. Kvůli citování policejního spisu Krakatice totiž musela z jednání vyloučit veřejnost.

Bývalý ministr tvrdí, že o něm deník i server psaly lži. Mafra se ale hájí tím, že vycházela z přepisů policejních odposlechů. Z nich prý kromě jiného vyplývá, že někdejší údajný vládce českého podsvětí Mrázek využíval Langera přes realitního magnáta Luďka Sekyru, za jehož zájmy tehdejší ministr podle deníku lobboval.

Langer se žalobou na ochranu osobnosti domáhá omluvy už několik let. Soudkyně Lobotková jeho nárok v březnu 2010 zamítla s tím, že napadené články nebyly jednostranné a politik pokaždé dostal příležitost, aby se k nim vyjádřil. Langer se však úspěšně odvolal k vrchnímu soudu, který Lobotkové nařídil projednat kauzu znovu a doplnit v ní dokazování.

Soudkyně proto v uplynulém roce vyslechla řadu svědků, mimo jiné autora napadených článků, redaktora Jaroslava Kmentu. Ten popsal, že při tvorbě článků vycházel z materiálů shromážděných policií, které získal ve formátu MP3 od důvěryhodného zdroje. Totožnost zdroje odmítl prozradit, trval ale na tom, že v článcích není nic nepravdivého.

Politik žalobou napadl také tvrzení o jeho lobbování za přítele Ivana Kyselého, který Langrovi v minulosti půjčil dva miliony korun na rekonstrukci domu v Olomouci. Za nepravdivou Langer označil například informaci, že si s Kyselým pomohli navzájem nebo že tají okolnosti úvěru. Podle MfD byl Kyselý obchodním partnerem magnáta Sekyry a v roce 2000 společně usilovali o podíl v největší české stavební firmě IPS. Langer, který byl tehdy místopředsedou Poslanecké sněmovny, jim podle deníku v tomto úsilí napomáhal.

To, že si Langer a Kyselý pomohli navzájem, dnes za nespornou věc označila i soudkyně. "Ano, pomohli si. Žalobce (Langer) za něj lobboval, pan Kyselý to sám potvrdil," konstatovala.

Tagy: žaloba langer Mafra

Zdroje: ČTK