Policie obvinila 22 lidí kvůli daním. Mezi nimi i miliardáře Speychala

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Policie dnes obvinila 22 lidí z krácení daní ve výši nejméně 850 milionů korun, dále z praní špinavých peněz přes zahraniční účty a také z účasti na organizované zločinecké skupině. Mezi obviněnými figurují i lidé spojení s firmou ČKD Praha DIZ včetně jejího bývalého majitele Petra Speychala, která se podílela na stavbě tunelu Blanka.

Obvinění souvisí i se stavbou tunelu Blanka

Obvinění souvisí i se stavbou tunelu Blanka,zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

"Do účetnictví daňového subjektu, české obchodní společnosti, zaúčtovali fiktivní faktury, které následně uplatnili v přiznáních k dani z přidané hodnoty a v přiznáních k dani z příjmu právnické osoby. Tímto jednáním měli zkrátit daň z přidané hodnoty nejméně o 441.298.622,- Kč a daň z příjmu nejméně o 408.130.658,- Kč," napsala dozorující státní zástupkyně Petra Ullrichová.

Finanční prostředky získané daňovou trestnou činností prý skupina následně buď vybírala v hotovosti, nebo je poukázala na zahraniční bankovní účty. Za krácení daní ve spojení s gangem působícím ve více státech hrozí obviněným pět až deset let vězení.

Šéfka pražského vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová dodala, že z 22 obviněných lidí jich policie 21 zadržela.

Firma už skončila v konkurzu

Jména obviněných státní zástupci nespecifikovali. Podle serveru iDNES.cz policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zadrželi například bývalého generálního ředitele firmy Jana Musila či manažera Karla Kloboučníka.

Protikorupční policie zasahovala přímo v sídle ČKD Praha DIZ kvůli podezření z krácení daní už před dvěma lety, kdy firma patřila miliardáři Petru Speychalovi. Podle tehdejších informací médií dlužila na daních 791 milionů korun a kriminalisté dlouhodobě prověřovali, zda z firmy nemizí nezdaněné stamiliony do daňových rájů. Speychala předtím policie v roce 2014 zadržela v souvislosti s údajným krácením daní a vydáváním fiktivních faktur. Po podání vysvětlení byl ale podnikatel propuštěn bez obvinění.

Po Speychalovi se stal majitelem firmy Robert Wolf. Zásah policistů z roku 2016 kritizoval jako snahu rozprášit ČKD kvůli tomu, že společnost si vůči Praze nárokovala pohledávky vzniklé při pracích na tunelu Blanka. Věřitelé loni firmu poslali do konkurzu.

Tagy: Česko Praha domácí tunel Blanka policie ČR komplex Blanka justice a soudy

Zdroje: ČTK