Polétavý zabiják nezná hranic. Může za miliony úmrtí

MAGAZÍN - Magazín autor: von

Polétavý prach má na svědomí miliony předčasných úmrtí. Boj proti němu má jeden velký háček. Nestačí omezovat znečištování ovzduší jen ve vlastní zemi, protože až překvapivě velký podíl z téměř čtyř miliony mrtvých ročně má na svědomí zahraniční produkce. Vědci ale varují, že vinu na tom neseme i my při každodenním nakupování.

Polétavý prach vede k téměř čtyřem milionům předčasných úmrtí ročně. Ilustrační snímek

Polétavý prach vede k téměř čtyřem milionům předčasných úmrtí ročně. Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Na studii se podílelo 14 výzkumných ústavů ze Spojených států, Číny a Evropy. Vědci zkoumali častost výskytu kardiovaskulárních chorob, infarktů, plicních nádorů a dalších chronických onemocnění dýchacích orgánů ve 228 zemích a srovnávali to s koncentrací a modely šíření polétavého prachu (PM2.5).

Autoři studie odhadují, že z 3,45 milionu předčasných úmrtí ve světě způsobených v roce 2007 polétavým prachem, bylo 12 procent vyvoláno emisemi produkovanými v jiné části světa a 22 procent souviselo s produkcí zboží a služeb spotřebovávaných na jiném místě. Tento jev je zvláště viditelný v oblastech v blízkosti velkých center produkce.

V čele seznamu znečišťovatelů je Čína, jejíž emise vyvolaly více než dvojnásobek úmrtí způsobených emisemi v kterékoli jiné zemi. Asijský hospodářský obr je na prvním místě v počtu obětí produkce spotřebního zboží určeného pro západní trhy: v roce 2007 to bylo více než 108 tisíc předčasných úmrtí.

Vědci chtějí zdanit emise

Vědci zdůrazňují, že snížení výrobních nákladů je pro konečného spotřebitele dvojsečné: na jedné straně se sníží počet obětí znečištění, na straně druhé se ale výroba přesouvá do rozvojových zemí, kde jsou zákony týkající se životního prostředí méně přísné.

"Naše studie ukazuje, že přenos jemného prachu na velké vzdálenosti má výrazné dopady na zdraví v celých regionech," vysvětluje profesor Východoanglické univerzity Dabo Guan. "Mezinárodní obchod globalizuje úmrtnost spojenou a atmosférickým znečištěním, kdy se zboží vyrábí a spotřebovává v různých regionech," citoval jej italský deník La Repubblica.

Podle vědců by bylo efektivní nastolit takovou regionální politiku, kdy by se regulovala kvalita vzduchu a znečišťující emise byly zdaněny. Cílem je zabránit přesunu firem do zemí, které nemají přísné zákony týkající se životního prostředí, a zlepšit tak kvalitu ovzduší.

Zlepšení technologií kontroly znečišťování v Číně a v Indii by mělo obrovský užitek pro zdraví obyvatel celé planety. Mezinárodní spolupráce při podpoře snižování emisí a znečištění spojených s mezinárodním obchodem by měla mít své místo v agendě Spojených národů, zdůraznili vědci.

Tagy: Čína Indie zahraničí znečištěné ovzduší předčasná smrt zdraví a životní styl vědecký výzkum a studie

Zdroje: ČTK