Polanski může být ve Švýcarsku propuštěn na kauci

- Aktuality autor: red

Švýcarský soud souhlasil s propuštěním zadržovaného režiséra Romana Polanského, o jehož vydání žádají USA, na kauci. Ve vězení však ještě bude muset minimálně několik dní zůstat.

Filmař, který čeká na případné vydání do USA kvůli tři desítky let starému obvinění z pohlavního styku s nezletilou, za mřížemi zůstane až do případného odvolání švýcarského ministerstva spravedlnosti. To podle agentury AFP oznámilo, že odvolání zvažuje a rozhodnutí učiní v příštích dnech. 

Soud podle ministerstva spravedlnosti přistoupil na nabídku Polanského právníků, že zaplatí kauci 4,5 milionu švýcarských franků (77,5 milionu korun) a zůstane v domácím vězení na své švýcarské chatě u Gstaadu.

Jeho pohyb bude přitom monitorovat elektronický náramek. Oscarový režisér také souhlasil s tím, že švýcarským úřadům odevzdá všechny své cestovní doklady. 

Podle ministerstva zůstane šestasedmdesátiletý tvůrce filmů Rosemary má děťátko nebo Pianista v cele do doby, než se ministerstvo rozhodne, zda se proti verdiktu odvolá k nejvyššímu soudu země. Podle mluvčího ministerstva Folca Galliho na to má deset dnů. 

"Rozhodneme se rychle," ujistil Galli podle agentury AP, že ministerstvo nevyužije celou desetidenní lhůtu. 

Předchozí tři žádosti Polanského právníků o propuštění švýcarské úřady zamítly kvůli obavě z jeho útěku z alpské republiky ještě před rozhodnutím švýcarského soudu o americké žádosti o režisérovo vydání. 

Polanského zadržela švýcarská policie 26. září v Curychu na základě mezinárodního zatykače vydaného v USA. Tam je režisér stíhán kvůli pohlavnímu styku s třináctiletou dívkou v roce 1977. Sex s nezletilou je ve Spojených státech považován za znásilnění. Umělec, který má francouzské a polské občanství, se tehdy k činu doznal a odpykal si 42 dní ve vězení. Kvůli obavě, že by mohl jít za mříže na delší dobu, ale v roce 1978 z USA před dalším soudem utekl a už se tam nikdy nevrátil. 

Jeden z režisérových právníků Hervé Tamime nedávno prohlásil, že jeho klient nikdy nebude dobrovolně souhlasit se svým vydáním do USA. Soudní projednávání jeho případu ve Švýcarsku tak může podle odborníků trvat roky.

Tagy: vězení USA Švýcarsko polanski

Zdroje: ČTK