Radikál Wilders nemůže vystoupit ani v Aventinu

- Aktuality autor: red

Kontroverzní nizozemský politik Wilders, jehož přednáška v Senátu byla zrušena, nebude moci vystoupit ani na náhradním místě - v pražském Paláci Aventin. Oznámila to jeho zaměstnankyně Petra Salavová.

Palác Aventin byl jako místo Wildersovy přednášky uveden na webu pořádajícího serveru eurabia.cz. Vyjádření šéfredaktora Edvarda Steinského se zatím nepodařilo získat. 

"Tato přednáška se v prostorách Paláce Aventin konat neměla a nebude. Tímto se od celé akce distancujeme," uvedla v prohlášení Salavová. Podle ní ani nikdo o uspořádání Wildersovy přednášky v paláci nepožádal. 

Wilders má v pondělí v Praze hovořit o svobodě projevu a islamizaci Evropy, přednáška má být jen pro zvané, jak ráno oznámil Steinský, který Wilderse do ČR pozval spolu se senátorem ODS Jiřím Oberfalzrem. Zdůvodnil to omezenou kapacitou sálu, kde Wilders vystoupí. Uvedl také, že jeho server na přednášku pozval předem vytipované osobnosti z řad politiků, publicistů či akademiků. 

"Z přednášky bude pořízena videodokumentace, a tak ti, kteří se jí nemohou osobně zúčastnit, budou moci na našem portálu celé vystoupeni zpětně zhlédnout," dodal. Přes neveřejnost akce nicméně portál nabídl možnost zúčastnit se přednášky i "zájemcům z řad tisku" pod podmínkou akreditace. 

Wilders měl původně přednášet v Senátu na pozvání senátní mediální komise, jíž Oberfalzer předsedá, podmínkou pro účast byla pouze akreditace zájemců. Wilders měl v Senátu také promítnout svůj kontroverzní protiislámský film Fitna (Rozvrat), v němž spojil záběry z teroristických útoků po 11. září 2001 a protizápadní projevy, které doprovázejí recitace veršů z koránu. Po vlně kritiky ale většina členů komise svůj souhlas s touto akcí odvolala.

Distancovali se od ní jak ODS, tak předseda Senátu nebo předsedové zahraničních výborů obou komor parlamentu za ČSSD, kteří Wildersovy názory označili za xenofobní.

Předseda nizozemské protiimigrantské Strany pro svobodu Wilders, kritik politiky multikulturalismu, požaduje omezení vlivu Evropské unie, odmítá vstup Turecka do EU, usiluje o zastavení imigrace do Nizozemska a chce zakázat výstavbu mešit v zemi. Úspěch zaznamenala jeho strana v letošních volbách do Evropského parlamentu, v Nizozemsku skončila na druhém místě a získala čtyři křesla v EP. Za své výroky proti islámu se má v lednu zodpovídat před soudem.

Zdroje: ČTK