Polákům se do vlasti zpět nechce, už ani neposílají domů tolik peněz

Odešli, protože v Polsku pro ně nebyla práce, natož "normálně" placená. Jenže polské ekonomice se začalo dařit a pracovníci, kteří se odstěhovali za lepším výdělkem, jí začínají zoufale chybět. Nečekejte, že se vrátí, chladí naděje polských firem rodiny Poláků žijících za hranicemi.
Polské ekonomice se daří, míra nezaměstnanosti v říjnu klesla na rekordní minimum 6,6 procenta, mzdy rostou a na pracovním trhu začínají chybět pracovní síly. Návrat do vlasti plánuje ale jen 12,2 procenta Poláků, kteří v minulosti odešli za prací do ciziny. A do Polska přestávají převádět i své úspory. Vyplynulo to ze studie o migraci Poláků za výdělkem, kterou zpracovala pracovní agentura Work Service a z které cituje polský deník Gazeta Wyborcza.
Agentura se nedotazovala přímo migrantů, ale jejich rodin. Na otázku, zda příznivá situace na polském pracovním trhu podle jejich názoru přiměje migranty k návratu, odpovědělo kladně jen 36,4 procenta příbuzných.
Ještě méně, 12,2 procenta, pak uvedlo, že jejich blízcí v cizině takové plány skutečně mají.
Celých 56,5 procenta z celkem 636 dotazovaných Polek a Poláků se nedomnívá, že by lepší situace na polském pracovním trhu mohla jejich rodinné příslušníky motivovat k návratu.
Nespoří si už na lepší život v Polsku
Dalším znepokojivým signálem je nižší objem vydělaných peněz, které migranti posílají do Polska. Na výrazném snížení převodů z Británie se podepsal pokles kurzu britské libry v důsledku takzvaného brexitu, klesají ale i převody z jiných zemí.
Podle údajů polské centrální banky poslali polští pracovní migranti v letošním druhém čtvrtletí do Polska 3,9 miliardy zlotých (23,5 miliardy Kč), což je o 1,7 procenta méně než ve stejném období loni a o 2,6 procenta méně než před dvěma lety.
Podle Macieje Wituckého z Work Service je to dáno tím, že se části migrantů podařilo v novém prostředí zakořenit, a vazby na Polsko se tak rozvolňují. Do staré vlasti tedy posílají menší část úspor a více peněz utrácejí tam, kde je vydělali.
Ze zhruba 2,5 milionu Poláků, kteří odešli za prací do ciziny, jich nejvíce, a to 788 tisíc, žije podle údajů polského statistického úřadu v Británii. Následuje Německo se 687 tisíc, Nizozemsko (116 tisíc) a Irsko (112 tisíc).
Loni vyjelo mimo zemi za prací 118 tisíc Poláků. Údaje statistického úřadu se kvůli odlišné metodice liší od údajů migračních úřadů v zahraničí, například v Británii žije podle odhadů britských úřadů až jeden milion Poláků.