Polákům se do vlasti zpět nechce, už ani neposílají domů tolik peněz

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Odešli, protože v Polsku pro ně nebyla práce, natož "normálně" placená. Jenže polské ekonomice se začalo dařit a pracovníci, kteří se odstěhovali za lepším výdělkem, jí začínají zoufale chybět. Nečekejte, že se vrátí, chladí naděje polských firem rodiny Poláků žijících za hranicemi.

Poláci jsou leckdy místními vnímaní jako zaměstnanci druhé kategorie, ale návrat do vlasti většinou neplánují. Ilustrační snímek

Poláci jsou leckdy místními vnímaní jako zaměstnanci druhé kategorie, ale návrat do vlasti většinou neplánují. Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Polské ekonomice se daří, míra nezaměstnanosti v říjnu klesla na rekordní minimum 6,6 procenta, mzdy rostou a na pracovním trhu začínají chybět pracovní síly. Návrat do vlasti plánuje ale jen 12,2 procenta Poláků, kteří v minulosti odešli za prací do ciziny. A do Polska přestávají převádět i své úspory. Vyplynulo to ze studie o migraci Poláků za výdělkem, kterou zpracovala pracovní agentura Work Service a z které cituje polský deník Gazeta Wyborcza.

Agentura se nedotazovala přímo migrantů, ale jejich rodin. Na otázku, zda příznivá situace na polském pracovním trhu podle jejich názoru přiměje migranty k návratu, odpovědělo kladně jen 36,4 procenta příbuzných.

Ještě méně, 12,2 procenta, pak uvedlo, že jejich blízcí v cizině takové plány skutečně mají.

Celých 56,5 procenta z celkem 636 dotazovaných Polek a Poláků se nedomnívá, že by lepší situace na polském pracovním trhu mohla jejich rodinné příslušníky motivovat k návratu.

Nespoří si už na lepší život v Polsku

Dalším znepokojivým signálem je nižší objem vydělaných peněz, které migranti posílají do Polska. Na výrazném snížení převodů z Británie se podepsal pokles kurzu britské libry v důsledku takzvaného brexitu, klesají ale i převody z jiných zemí.

Podle údajů polské centrální banky poslali polští pracovní migranti v letošním druhém čtvrtletí do Polska 3,9 miliardy zlotých (23,5 miliardy Kč), což je o 1,7 procenta méně než ve stejném období loni a o 2,6 procenta méně než před dvěma lety.

Podle Macieje Wituckého z Work Service je to dáno tím, že se části migrantů podařilo v novém prostředí zakořenit, a vazby na Polsko se tak rozvolňují. Do staré vlasti tedy posílají menší část úspor a více peněz utrácejí tam, kde je vydělali.

Ze zhruba 2,5 milionu Poláků, kteří odešli za prací do ciziny, jich nejvíce, a to 788 tisíc, žije podle údajů polského statistického úřadu v Británii. Následuje Německo se 687 tisíc, Nizozemsko (116 tisíc) a Irsko (112 tisíc).

Loni vyjelo mimo zemi za prací 118 tisíc Poláků. Údaje statistického úřadu se kvůli odlišné metodice liší od údajů migračních úřadů v zahraničí, například v Británii žije podle odhadů britských úřadů až jeden milion Poláků.

Tagy: zahraničí Polsko Evropská unie práce a odbory polská ekonomika

Zdroje: ČTK,Gazeta Wyborcza