Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Podpora zelených elektráren vyjde Česko do roku 2030 na více než bilion korun

Podpora zelených elektráren vyjde Česko do roku 2030 na více než bilion korun
Podpora výroby zelené elektřiny v roce 2013 činila 44 miliard korun. Solární elektrárny z částky ukrojily dvě třetiny. | zdroj: ThinkStock

Stát na nákladech na zelenou energii do roku 2030 zaplatí podle odhadů Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) více než bilion korun. Nejvíce z celkové částky ukrojí nákladné fotovoltaické elektrárny, které přitom vyrobí méně než čtvrtinu zelené elektřiny.

Stát v letech 2011 až 2014 podpořil výrobu energie z biomasy, větru, vody, slunečního záření a bioplynu částkou téměř 157 miliard korun. Podle NKÚ ale budou reálné náklady pro stát ještě mnohem vyšší, protože provozovatelé "zelených" elektráren mají úlevu na daních. "Jaké výše ale tato daňová podpora dosahuje, není jasné, protože ji ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje," uvedla mluvčí úřadu Olga Málková.

Za zlomový považuje NKÚ roku 2011, protože koncem roku 2010 došlo k solárnímu boomu vyprovokovaného tím, že se provozovatelé snažili solární elektrárny rychle dostavět za výhodnějších podmínek. "Mezi lety 2009 až 2012 množství elektřiny vyprodukované fotovoltaickými elektrárnami vzrostlo více než třiadvacetkrát, což nemá v porovnání s ostatními státy EU obdoby," uvedl NKÚ. 

V současné době je sice plošná podpora pro zařízení dokončení po roce 2013 pozastavena, pro starší elektrárny ale platí podmínky platné v době jejich uvedení do provozu. Stát tak bude provozovatelům těchto elektráren podporu vyplácet ještě dalších dvacet až třicet let. "Vzhledem k tomu, že výše této podpory je ze zákona valorizována, budou náklady každým rokem ještě stoupat," upozorňuje Málková.

Po rozhodnutí Evropské komise musí navíc Česko vyplácet podporu i dovozcům zelené elektřiny z celé Evropské unie. 

Zdroje:
Vlastní