Počty netopýrů na Šumavě v posledních letech mírně rostou

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Pravidelné zimní sčítání netopýrů na jejich zimovištích provádějí v těchto dnech přírodovědci na Šumavě. Na Šumavě a v jejím podhůří pravidelně sledují kolem osmi desítek zimovišť, na nichž tráví zimu od desítek až po stovky jedinců. Na tomto území žije 17 druhů netopýrů - od běžných až po vzácné druhy. V celé zemi odborníci evidují ještě o osm druhů netopýrů více, všechny jsou přísně chráněné, řekl dnes zoolog šumavského národního parku Luděk Bufka, který tyto létající savce sleduje pravidelně posledních 22 let. 

Netopýr (ilustrační fotografie)

Netopýr (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Aby mohli zoologové hovořit o populačních trendech v početnosti a výskytu kolonií netopýrů, potřebují i vzhledem k jejich dlouhověkosti delší pozorování a větší území. V Česku se podle Bufky začali netopýři systematičtěji monitorovat už někdy v 50. letech minulého století. "Dochází k mírnému nárůstu počtu netopýrů nejen v oblasti národního parku, ale prakticky na celé Šumavě, včetně jejího podhůří," řekl. Zimoviště se obvykle sčítají jedenkrát, výjimečně několikrát za zimu. Mezi nejobsazenější lokality patří okolí Kašperských Hor a Sušice nebo tunel Schwarzenberského kanálu. 

Pro několikaměsíční zimování si netopýři vybírají úkryty se stabilním mikroklimatem - teplotou a vlhkostí. Některé druhy dávají přednost podzemním jeskyním, zbytkům starých štol nebo sklepům domů, jiné druhy využívají štěrbiny ve skále či v budovách, další zas preferují dutiny stromů, popsal zoolog. 

Zimní sčítání tak obnáší obejít známá zimoviště a vizuálně netopýry zkontrolovat a spočítat. Přírodovědci nesmějí savce rušit, neplánované probuzení z hibernace by je totiž stálo příliš mnoho energie, se kterou musejí šetřit. Definitivní výsledky sčítání budou známé až v dubnu. 

Už teď je ale podle Bufky jasné, že počty netopýrů na území Šumavy stále mírně narůstají. Výjimkou jsou jen některé druhy - například netopýr dlouhouchý. "Letošní teplá zima se projevuje v menší početnosti jedinců některých druhů na hlavních zimovištích, kteří zatím patrně využívají ve větší míře drobné alternativní úkryty," zjistil Bufka. 

Na Šumavě jsou nejpočetněji zastoupeni netopýři velcí, vodní a řasnatí. Přírodovědci díky pozorováním v minulých letech zjistili a potvrdili výrazný nárůst početnosti šumavské izolované populace vzácného vrápence malého, ojediněle zde objevili i výrazně teplomilného netopýra brvitého a zjistili rostoucí počty netopýra parkového a jedinců migrujících až z Lotyšska. 

Tagy: Šumava

Zdroje: ČTK