Po pytlácích v JAR pátrají jako po vrazích. Pomáhá i analýza DNA

MAGAZÍN - Magazín autor: roj

Vyšetřovatelé z jihoafrické provincie Mpumalanga sousedící s Krugerovým národním parkem se mohou pochlubit stoprocentní objasnitelností vražd. Používají k tomu nejmodernější techniku a pro jejich práci je důležité hlavně řádné ohledání ostatků hlavně a sběr důkazů, zejména pak DNA. Nepátrají však po vrazích lidských obětí, ale po pytlácích, kteří zabíjejí nosorožce. Počet zabitých nosorožců v JAR totiž každoročně výrazně roste a vyšetřování si tak žádá postupy obdobné jako u lidských vražd.

Loni pytláci v JAR zabili 1215 nosorožců (ilustrační snímek)

Loni pytláci v JAR zabili 1215 nosorožců (ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

Zabijáci útočí za noci, kdy je měsíc v úplňku. Přivážejí si s sebou výbavu, k níž patří výkonná puška používaná na střelbu zblízka. Obětí je mladý nosorožec dvourohý z jihoafrického Krugerova národního parku. Palbu zaslechli strážci a rychle přijeli na místo. Jednoho z pytláků zastřelili, druhému se podařilo uprchnout. .

Po čtyřech dnech přijeli na místo vyšetřovatelé s novináři v závěsu, aby odebrali vzorky DNA a další důkazový materiál, který pomůže dopátrat se ke zbrani a dokázat původ rohu určeného k prodeji do zámoří.

Krugerův park je hlavním dějištěm pytláckého lovu nosorožců, po jehož trofeji nepřestává poptávka v zemích jako Vietnam, kde se používá v tradičním lékařství.

Loni pytláci v JAR zabili 1215 nosorožců, trojnásobek ve srovnání s 448 v roce 2011. Z těch, kteří byli zabiti loni, bylo 827 právě z Krugerova parku, kde žije asi 9000 kusů tohoto druhu. Zabití nosorožce je považováno za trestný čin a přivoláni na místo bývají forenzní odborníci.

Scéna, k níž byli v srpnu přizváni novináři, je několik set metrů od prašné cesty a nedaleko plotu vymezujícího park. Právě tam se na nosorožce útočí nejčastěji.

Většina pytláků je ze sousedního Mosambiku, který patří k nejchudším zemím světa a s Krugerovým parkem sdílí hranici o délce 350 kilometrů. Dalšími viníky pak bývají obyvatelé chudých jihoafrických vesnic z okolí parku. Právě proto je většina zvířat zabíjena na okraji rezervace.

Místo po popsaném incidentu ohledal policejní lékař Silence Mdluli vybavený rouškou a modrou kombinézou. Přítomen byl také vyšetřovatel Bella Khosa. Rozkládající se tělo leželo na levém boku a bělala se už žebra ohlodaná mrchožrouty. Rohy byly z hlavy useknuty. Ohledávač odebral vzorek tkáně a také nehtu, které poslouží k analýze DNA. "Jestli najdeme roh, budeme moci DNA porovnat," řekl Khosa.

Tělo bylo označeno jako důkazový materiál A, čísly 2 a 3 pak patrony nalezené v desetimetrové vzdálenosti. Patřily ke zbrani kalibru 0.458, používané k lovu slonů. Když se puška najde, bude ji možné spojit s tímto zločinem. Tělo bylo ještě prohlédnuto pomocí detektoru kovů, aby se zjistilo, zda v něm neuvízla kulka.

Nosorožec dvourohý je vzácnější a menší ze dvou afrických druhů. Tím druhým je nosorožec bílý. Tento mrtvý exemplář za života vážil asi 200 kilogramů a střela prošla hladce tělem.

Než Mdluli odešel, pověsil na větev stromu plastovou stuhu. "Když tady bude přelétávat vrtulník, bude to pro něj znamení, že jde o už prověřené místo činu," vysvětlil. Takto důsledné vyšetřování spolu s prací strážců, kteří přistihnou lidi při činu, začíná přinášet ovoce. V provincii Mpumalanga, která sousedí s Krugerovým parkem, se daří najít pytláky a dokázat jim zabití nosorožců ve 100 procentech případů.

Tagy: zahraničí nosorožec Jihoafrická republika národní park zvířata a příroda Pytláctví

Zdroje: ČTK