Pirátská strana vyzvala ČR, aby nabídla azyl Snowdenovi

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Pirátská strana dnes dopisem vyzvala ministerstvo vnitra, aby nabídlo azyl v České republice Edwardu Snowdenovi, který vyzradil detaily amerického odposlechového programu Prism. Sdělil to místopředseda Pirátů Jakub Michálek. Strana též vyzvala ministra vnitra v demisi Jana Kubiceho, aby razantně odmítl sledovací praktiky USA.

"Na americký svátek nezávislosti Česká pirátská strana zaslala Ministerstvu vnitra ČR výzvu, aby nabídlo americkému whistleblowerovi Edwardu Snowdenovi politický azyl v České republice," řekl Michálek. Piráti chtějí, aby Kubice ubezpečil veřejnost, že do podobného sledovacího programu nejsou zapojeny české tajné služby.

České instituce by podle Michálka také neměly využívat software firem, které jsou do kauzy masivního celosvětového sledování zapojeny. Společnosti by měly zveřejnit zdrojový kód svých programů, aby mohli odborníci z řad veřejnosti zkontrolovat, jak software pracuje se soukromými daty, uvedl Michálek. 

Bývalý technik amerických tajných služeb Snowden se přiznal, že prozradil médiím podrobnosti o utajovaném programu americké vlády Prism, jehož součástí je sledování internetové a telefonické komunikace v zahraničí. Ministerstvo spravedlnosti USA ho obvinilo ze špionáže a krádeže úředních dokumentů.

Sledován byl i Brusel

V současnosti se třicetiletý Snowden podle všeho nachází v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremeťjevo a nemůže odletět, protože mu USA zrušily platnost cestovního pasu. Snowden požádal o azyl asi dvě desítky zemí. Americký prezident Barack Obama varoval, že udělení azylu Snowdenovi by vedlo k vážným důsledkům. 

Zprávy o sledovacím programu Prism pobouřily Evropskou unii. Jak se ukázalo, Spojené státy sledovaly rovněž unijní kanceláře ve Washingtonu a budovu Rady Evropské unie v Bruselu. Podle europoslanců by mělo nynější litevské předsednictví vytvořit vyšetřovací skupinu, která zjistí, co přesně se dělo. 

Francie oznámila, že chce kvůli nynější špionážní aféře o několik týdnů odložit rozhovory se Spojenými státy o vytvoření zóny volného obchodu. Německo naopak v souladu s postojem Evropské unie požaduje, aby byla jednání zahájena podle plánu, tedy 8. července.

Tagy: Edward Snowden Česká pirátská strana

Zdroje: ČTK