Penzijní reforma: Státem garantovaný fond nebude, VV ustoupily

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Koaliční strana Věci veřejné ustoupila od požadavku vytvoření státního fondu, který by poskytoval lidem po důchodové reformě záruky při jejich spoření na penzi. Napsal to server Aktuálně.cz po jednání koaliční "šestky".

O detailech nechtěli vyjednávači tří stran mluvit, dokud je neprobere poslanecký klub VV. Návrh na vytvoření fondu představil v pátek exministr dopravy Vít Bárta, který je hlavním koordinátorem VV při vyjednávání o důchodové reformě. 

"Dohodli jsme se, můžu začít psát zákony," prohlásil po jednání ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Nikdy jsem nepředkládal návrh na plně garantovaný fond a nebudu ho předkládat, doplnil. 

Vyjednavači VV tak optimističtí nejsou a podle serveru opakují, že dohoda ještě jistá není. "Spějeme k dohodě, kterou musí schválit poslanecký klub. Proto budou detaily až v úterý odpoledne. Snad," řekl ministr pro místní rozvoj za VV Kamil Jankovský. 

Anonymní důchodové účty?

Páteční návrh nejmenší vládní strany počítal s vytvořením státem garantovaného fondu, který by investoval do dluhopisů ČR a dalších států, co mají podobný rating jako Česko. Takové pojetí by podle Bárty mělo zajistit stabilitu komerčního spořícího pilíře. 

Kromě požadavku státem plně garantovaného fondu chtěly VV ještě záruky, že náklady na vedení penzijních účtů budou co nejmenší a do třetice prosazují, aby byly důchodové účty anonymní. 

Již dříve se přitom koalice dohodla, na tom, že v rámci reformy penzí bude připojištění v soukromých fondech dobrovolné a peníze na reformu vezme koalice postupným sbližováním sazeb DPH na 17,5 procenta.

Tagy: fond vv penze sporeni

Zdroje: ČTK