Penzijní připojištění má o 56 000 lidí méně než koncem roku

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Penzijní připojištění se státním příspěvkem, takzvaný třetí pilíř penzijní reformy, mělo na konci prvního čtvrtletí 5,08 milionu lidí, což je o 56.000 méně než na konci roku. Nové smlouvy o penzijním připojištění bylo možné uzavírat do 30. listopadu 2012. Od ledna 2013 je možné uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření, do konce března jich bylo uzavřeno zhruba 9000. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí.

"Doplňkové penzijní spoření je alternativou ke starému penzijnímu připojištění. Nicméně vzhledem k tomu, že ze zákona není možné mít uzavřené penzijní připojištění a zároveň doplňkové penzijní spoření, je logické, že nových smluv je zatím málo," řekl analytik Broker Consulting Jan Šimek. Třetí pilíř má přes pět miliónů účastníků, trh je nasycený. "Třetí pilíř je velmi výhodný finanční produkt, jeho popularita je vysoká. Nové doplňkové penzijní spoření se bude postupně také plnit, jak budou přicházet na trh mladší ročníky," dodal. 

Dřívější penzijní fondy byly výhodné zejména pro starší lidi, kteří nyní odchází do důchodu a vybírají své úspory, doplnil analytik Partners Igor Polanský. Při pohledu na průměrnou měsíční úložku je ale podle něj jasné, že většina lidí se prostřednictvím tohoto produktu na důchod dostatečně nezajistí. Za nízký počet lidí v účastnických fondech může několik faktorů. "V prvním čtvrtletí neměly penzijní společnosti postup přechodu z transformovaného fondu do účastnických fondů plně zvládnutý. Navíc třetí pilíř zůstal poněkud ve stínu pilíře druhého, nebyl tolik mediálně probíraný. Dále jde o konzervativnost účastníků, kteří preferují jistotu nezáporného, byť ve výsledku minimálního výnosu," podotkl. 

V prvním čtvrtletí činil objem vyplacených státních příspěvků na penzijní připojištění 1,68 miliardy Kč, což je o 271 milionů Kč meziročně více. Objem příspěvků účastníků vzrostl meziročně o dvě miliardy na 7,9 miliardy Kč. Na konci března bylo evidováno 1,344 milionu penzijních připojištění, na něž zaměstnavatel v jeho průběhu alespoň jednou přispěl. Na příspěvek placený zaměstnavatelem se státní příspěvek neposkytuje. 

Průměrný měsíční příspěvek účastníka se zvýšil proti konci roku 2012 o 66 Kč na 531 Kč. Podle odborníků je toto zvýšení důsledkem změn ve vyplácení státního příspěvku. Zatímco dříve jej získal každý, kdo odkládal měsíčně alespoň stokorunu, od ledna 2013 je připisován jen těm, kteří měsíčně spoří minimálně 300 Kč. 

Smlouvy o penzijním připojištění bylo možné uzavírat do 30. listopadu 2012. Od ledna 2013 je možné uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření, do konce března jich bylo uzavřeno zhruba 9000. 

Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Z původních 44 fondů jich na trhu zbylo devět. Všechny se zúčastní důchodové reformy, některé však jen přeměny současného penzijního připojištění. 

Dobrovolné penzijní spoření, tzv. třetí pilíř, je jiné především v nutnosti výběru investiční strategie a v neexistenci výsluhové penze. Nové fondy už také neručí za to, aby případný prodělek nesnížil úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabízí možné vyšší zhodnocení.

Tagy: penzijní reforma

Zdroje: ČTK