Dnes je neděle 14. prosince 2025., Svátek má Lýdie
Počasí dnes -0°C Mlha

Pavel spěchá na předání vedení generálního štábu. Odejít chce už na konci května

1. 2. 2015 – 16:40 | Zpravodajství | art

Pavel spěchá na předání vedení generálního štábu. Odejít chce už na konci května
Generál Petr Pavel spěchá na odchod z čela armády kvůli sporům se Stropnickým a vládouzdroj: Profimedia

Náčelník generálního štábu Petr Pavel chce předat svému nástupci Josefu Bečvářovi vedení generálního štábu 29. května. Bečvář s tím souhlasí, Pavel ale musí přemluvit prezidenta Miloše Zemana a ministra obrany Martina Stropnického, kterého nedávno tvrdě kritizoval. Pavel má v půlce roku nastoupit do čela Vojenského výboru NATO. 

"Já jsem navrhl panu prezidentovi, stejně tak panu ministrovi, aby k té výměně došlo 29. května, což je rozumný termín, který mi vytvoří prostor pro řádné převzetí funkce v Bruselu a zároveň mi umožní dotáhnout do konce všechny plánované akce v prvním pololetí tohoto roku," prohlásil Pavel v televizních Otázkách Václava Moravce.

"Generál Bečvář, můj nástupce, je s tímto termínem naprosto srozuměn, nemá s tím problém. A předpokládám, že se mi podaří přesvědčit i pana ministra a pana prezidenta, abychom se k tomu termínu dopracovali," doplnil.

Pavel pospíchá s odchodem z čela armády zřejmě kvůli sporům se Stropnickým a zbytkem kabinetu, který se týká likvidace muničních skladů ve Vrběticích. Pavel nesouhlasí s nasazením vojáků, kteří střeží areál. Problém má i se jmenováním nového šéfa vojenské policie. Stropnický chce do čela vojenské policie právníka Pavla Kříže. 

Předchozí článek

Sáblíková ovládla 'trojku' v Hamaru a má na dosah triumf v SP

Následující článek

Synové Gorbaněvské poslali Zemanovi slíbený seznam. Prezident neodpoví

Nejnovější články