Pátrání v sutinách mostu v Janově narušil požár. Další mrtví se pořád nenašli

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Až dvacet lidí se pohřešuje po pádu mostu v Janově, další těla kromě 38 dosavadních obětí záchranáři ale neobjevili. Práce v sutinách narušil i krátký požár. Na šest set lidí muselo být evakuováno z domů pod zbývající částí mostu. Zatímco v italské vládě nepanuje shoda ohledně potrestání provozovatele mostu, jeden italský deník zveřejnil záznam praskliny ve vozovce mostu dva dny před jeho zřícením.

Pátrání po mrtvých v sutinách zříceného mostu v Janově pokračuje

Pátrání po mrtvých v sutinách zříceného mostu v Janově pokračuje,zdroj: Profimedia

Záchranáři ohledávající trosky v Janově se dnes dostali do nové fáze: v noci na dnešek se podařilo z odstranit z koryta řeky Polcevera obrovský kus zříceného mostu. Hasiči mohou tak mohou pátrat v dalších místech. Práce na chvíli zdržel požár mezi troskami, který způsobila jiskra z kotoučové pily, jež zapálila sklad pod ruinami.

"Samozřejmě se nezastavujeme, pracujeme celou celou," řekl stanici Sky TG24 vedoucí hasičů Marcella Battaglia. "Během operací se pracuje na směny," řekl. Odstranění trosek z z koryta řeky bylo jednou z priorit kvůli hrozícím záplavám. Na místě zasahuje tisícovka lidí, z nichž zhruba 350 jsou hasiči, informovala janovská prefektura.

Záznam začínajícího neštěstí

Z mostu začaly být odstraňovány vozy, které na něm zůstaly, mezi nimi zelené nákladní auto, které zabrzdilo jen pár metrů od propasti a jehož záběry později oběhly celý svět.

Místní deník Genova Quotidiano zvěřejnil video natočené dva dny před pádem mostu. U pylonu, který se v úterý zhroutil, je na záznamu (00:34) vidět podélná prasklina ve vozovce.

První oběti neštěstí budou pohřbeny dnes. Oficiální státní pohřeb se bude konat v sobotu, na níž byl také vyhlášen národní smutek, a zúčastní se jej prezident Sergio Mattarella i premiér Giuseppe Conte. Některé rodiny se rozhodly oficiální pohřeb bojkotovat: pád mostu podle nich způsobila nedbalost.

Firma Autostrade per l'Italie patří do skupiny Atlantia, kterou kontroluje rodina Benettonů. Akcie mateřeké společnosti ve dnech po neštěstí klesly o více než 30 procent.

Vládní třenice

Nesourodá vládní koalice se nyní neshoduje v tom, jak ke koncesionáři přistupovat. Premiér Conte uvedl, že vláda nebude čekat na výsledky vyšetřování a koncesi firmě odejme. Di Maio řekl, že pokud soukromníci nedokážou italské silnice patřičně starat, měl by správu nad nimi převzít stát. "Máme v úmyslu koncesi odebrat. Kdo tak nechce učinit, bude muset jít přes mou mrtvolu," hájil své stanovisko šéf protestního hnutí a vicepremiér.

"Chceme od (společnosti) Autostrade získat ihned peníze a zásahy ve prospěch příbuzných obětí, zraněných, 600 evakuovaných a janovské komunity obecně," uvedl Salvini, druhý z vicepremiérů. "O zbytku si promluvíme až pak," dodal.

Zrušení koncese by podle agentury Reuters znamenalo zdlouhavou proceduru a nebezpečí, že by vláda musela firmě vyplatit značnou kompenzaci. Stát může na druhou stranu v případě, že provozovatel nedodrží smlouvu, vymáhat pokutu až 150 milionů eur (3,9 miliardy Kč).

Zodpovědnost za pád mostu má určit vyšetřování. Prokuratura chce viníka obvinit z vícenásobného usmrcení z nedbalosti, zavinění katastrofy a z ohrožení bezpečnosti dopravy. Prokurátor Francesco Cozzi později informoval, že zatím nikdo není vyšetřován a nejprve musí být zjištěny příčiny neštěstí.

Ministerstvo dopravy ve čtvrtek pozdě večer spustilo paralelní vyšetřování. Poskytlo provozovateli 15denní lhůtu, aby dokázal, že svým smluvním závazkům dostál, a požaduje, aby společnost znovu postavila most na vlastní náklady. Firma ihned po neštěstí tvrdila, že by stavbu dokázala znovu vystavět za pět měsíců.

Tagy: Itálie zahraničí Janov nehody a neštěstí italská politika

Zdroje: ČTK