Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -1°C Oblačno

Paroubkovou zažalují a mně přidají dva roky, prozradil před lidmi David Rath

Paroubkovou zažalují a mně přidají dva roky, prozradil před lidmi David Rath
David Rath | zdroj: Profimedia

Snad nedopadnu jako Julius Fučík. Sdělil bývalý poslanec David Rath při autogramiádě své knihy Absurdní proces, kterou napsal ve věznicích v Litoměřicích a na Ruzyni. Popsané postavy v ní skryl za pseudonymy, ale vydavatelka Petra Paroubková je v předmluvě knihy dešifrovala. Prý se možných žalob nebojí.

„Lepší je pohodlně stát, než pohodlně sedět,“ zavtipkoval Jiří Paroubek na začátku autogramiády knihy Absurdní proces, kterou napsal historicky první český vazebně stíhaný poslanec během výkonu mandátu a bývalý ministr zdravotnictví David Rath. Ostatně knihu vydala Paroubkova manželka Petra.

Svět jako kriminál

Kavárna Malostranské besedy v Praze byla narvaná k prasknutí. Příjezd Davida Ratha očekávali hlavně novináři a pak i někteří obyvatelé Hostivice, kde bydlí. Autogramiádu uspořádala za nakladatelství Columbus holdings, které knihu Absurdní proces vydalo, Petra Paroubková, takže se účastnil i její manžel Jiří. Posléze se dostavila také Rathova někdejší tisková mluvčí Berill Mascheková, která celý text přepsala do počítače. Zatím se jí prodalo kolem deseti tisíc, což u knihy s politickými reáliemi v tuzemských poměrech znamená téměř bestseller.

„Ztrácíme svobodu pod různými hesly a rouškami. Je to celosvětový trend. Lidé vyměnili iluzorní pocit bezpečí za to, že je neustále sledují kamery, mají odposlouchávané telefony a sledované maily. Vzbuzuje se tím pocit bezpečí, ale lidé naopak přichází o vlastní svobodu. Z dnešního světa se stává volnější kriminál, kde vás někdo sleduje na každém kroku a v zákulisí si jen vybírá, co se mu hodí. V okamžiku, kdy má pocit, že jste zájmová osoba, tak to vytáhne a začne s tím pracovat. Doufám, že se vzpamatujeme a tomuto trendu se postavíme, jinak nás šoupnou do lágru, v jakém jsme žili do roku 1989, byť nebude obehnán ostnatým drátem,“ sdělil na úvod Rath.

Paroubková nemá strach

„Všechny v knize popsané věci jsou čistě náhodné, a kdo je bude propojovat s realitou, nedělá dobře,“ podotkl. Nicméně vydavatelka Petra Paroubková osoby už v předmluvě knihy odtajnila. Takže Krabice je Jan Kubice, Korádová Lenka Bradáčová a tak dále. „Tebe budou žalovat kvůli ochraně osobnosti a mě přidají dva roky vězení,“ dodal Rath. „Pokud by chtěl někdo někoho z nás zažalovat, tak jen potvrdí, že to, co se v knize píše, je pravda. Strach z toho nemám,“ sdělila následně ParlamentnímListům.cz Petra Paroubková s tím, že Rathovo propuštění přijala s povděkem a myšlenkou na jeho rodinu.

Došlí obyvatelé Hostivice se s Rathem velmi srdečně zdravili a vyjadřovali mu svou podporu. Knihu Absurdní proces, z níž větší část sepsal ve věznici v Litoměřicích a dalších zhruba čtyřicet stránek připsal v pražském žaláři Ruzyně, podepisoval rozmáchlým autogramem. Nicméně působil velmi skromně až zakřiknutě. Prostě to nebyl takový sebevědomý David Rath jako před zatčením. Nakonec se na autogramiádu dostavil i zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček. Když knihu ParlamentníListy.cz přirovnaly k novodobé Reportáži psané na oprátce Julia Fučíka, Rath odvětil: „Je mi líto Fučíka, protože ho nakonec oběsili. Snad tak nedopadnu.“

Zdroje: