Duševně nemocný Čech ohlásil teroristy a bombu na palubě letu do Prahy

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 22. 11. 2013 14:49) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Teroristy s bombou na palubě letadla společnosti Lufthansa mířícího z Frankfurtu do Prahy nahlásil dopoledne údajně psychicky nemocný muž z Plzně. Policie jej zadržela, řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Letadlo přistálo v pořádku v Praze kolem 10:40, provoz letiště omezen nebyl. Policisté museli ale prověřit prostory letounu Airbus 320 a všech 144 cestujících včetně zavazadel. Terminál začali lidé po důkladné kontrole opouštět až po 13:00.

Anonym zavolal po 09:30 na linku ČSA. "Už se nám podařilo zjistit, že oznamovatelem je psychicky narušený muž z Plzně, byl již dopaden," uvedla Rendlová. Podle ní má čtyřiatřicetiletý muž nastoupit v pondělí 25. listopadu kvůli psychickým problémům léčbu.

Podle zjištění policie muž telefonoval z Plzně. Plzeňská policejní mluvčí Hana Štefflová potvrdila, že jej policisté kolem poledne v Plzni zadrželi. Zatím ho z ničeho neobvinili, věcí se dál zabývají.

Omezení provozu nebylo na ruzyňském letišti podle jeho mluvčí Mariky Janouškové nutné. Byla ale vyhlášena pohotovost. Podle informací bylo letadlo odstaveno na nepoužívané dráze, která je daleko od všech letištních budov, a proto se využívá pro podobné případy. "Oznamovatel mluvil o bombě a teroristech na palubě letadla. Přijali jsme proto opatření odpovídající únosu letounu," řekla mluvčí policie.

Cestující v letadle posádka během letu prý o ničem neinformovala. "Vyhnali nás z letadla, kde jsme si nesměli vzít žádné věci. Až v autobuse, který nás odvážel, jsme se dozvěděli, že někdo nahlásil bombu," řekla zpravodaji jedna z pasažérek při odchodu z odbavovací haly. Podle ní cestující absolvovali tři bezpečnostní prohlídky. Většinou prý reagovali klidně až na jednu rusky mluvící pasažérku, která jevila známky rozrušení.

Tagy: Lufthansa terorismus letadlo csa

Zdroje: ČTK