Paroubek: Opencard je na odstoupení pražských radních

- Aktuality autor: red

Náklady, které dala Praha na marketing a nejrůznější služby spojené s opencard, stály tolik, kolik celý provoz a zavedení podobné karty v Plzni. Jde o zhruba 240 milionů korun. Celkové náklady na opencard jsou ve srovnání s Plzeňskou kartou více než trojnásobné.

Plzeňská karta přitom poskytuje více služeb než opencard. Vyplývá to z výsledků auditu karty opencard.

Projekt v pátek kritizoval šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek, který řekl, že jde o plýtvání veřejnými penězi a dokonce vyzval pražské radní za ODS k rezignaci na své funkce.

Představitelé ODS, kteří na magistrátu vládnou, by měli podle něho uplatnit presumpci viny. Paroubek vyzval radní, aby kvůli kartě podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Podle pražského primátora Pavla Béma je Paroubkovo prohlášení populistické.

"Okolnosti projektu opencard jsou neskutečným případem plýtvání veřejnými prostředky," řekl šéf sociálních demokratů. Jde podle něho o symbol finančních praktik ODS "dalíkovského charakteru". "Tohle se dá přirovnat jenom k prodeji Karlštejna," zdůraznil šéf ČSSD, který byl v minulosti řadu let primátorovým ekonomickým náměstkem.

Pokud by radní nepodali trestní oznámení, případ bude podle Paroubka zameten pod koberec. Připomněl, že ODS má v městském zastupitelstvu absolutní většinu. Moc korumpuje, absolutní moc korumpuje absolutně, dodal.

"Proboha! Projekt opencard je dnes zatížen tak neuvěřitelným množstvím mediálních mystifikací, lží a teď ještě navíc nezodpovědným politickým populismem," napsal Bém v reakci na Paroubkovo vyjádření.

Karta Pražana je podle Béma dobrý projekt, který bude město i nadále podporovat. Audit podle něj vedení města nyní vyhodnocuje. "Ukazuje na některé nedostatky, ale v mnoha ohledech je také překvapivě nepřesný," dodal s tím, že to je důvod, proč se zpracovává další audit. Ten zadal řediteli magistrátu Martinu Trnkovi, hotov má být do měsíce. "Teprve po uzavření této analýzy je možné ukázat na chyby a vyvozovat nějakou odpovědnost. Ať už věcnou, nebo politickou," dodal primátor.

S Bémem souhlasí i jeho náměstek Pavel Klega (ODS). Myšlenka opencard podle něj není špatná a o trestních oznámeních nebo odstupování je předčasné uvažovat, dokud nebude hotovo objektivní a vícezdrojové zhodnocení projektu.

Podle radního Radovana Šteinera (ODS) lze zvažovat případná trestní oznámení po úterním jednání rady hlavního města, kde budou radní seznámeni s výsledky auditu.

Audit, který město zveřejnilo v úterý, ukázal, že náklady na opencard neodpovídají současnému stavu projektu. Dosud stál asi 888 milionů korun, příjmy jsou ale nulové. Původní plán přitom předpokládal, že ke konci letoška vydělá přes 800 milionů. Podle auditorů byl odhad příjmů od počátku nerealistický. Odpovědnost nese podle auditu vedení města, magistrátní odbor informatiky, Dopravní podnik hlavního města Prahy i dodavatelé. Odbor informatiky ani dopravní podnik se závěry prověrky nesouhlasí.

Podle interních materiálů dopravního podniku, které má Mladá fronta Dnes, dostala v souvislosti s propagací opencard přes 11 milionů korun firma Grand Princ. Společnost je údajně spojena s Michalem Voráčkem, jenž podnikal s přítelem primátora Pavla Béma (ODS) Romanem Janouškem. Dalších 11 milionů dostala firma sídlící na stejné adrese jako Grand Princ a šest milionů společnost Telia Call, v níž figurují přátelé šéfa dopravního podniku Martina Dvořáka, manželé Šecovi.

Plzeňská karta je třikrát  levnější, nabízí více služeb

Projekt Plzeňské karty funguje od června 2004. Kromě jízdenek na MHD a integrovanou dopravu Plzeňského kraje ji mohou lidé používat také na nákup vstupenek do kulturních a sportovních zařízení i mimo město Plzeň nebo díky ní získávají slevy v nejrůznějších obchodech, restauracích nebo fitness centrech.

Plzeňská karta je propojena s mezinárodním studentským průkazem ISIC, proto ji využívá také několik tisíc studentů. Kartu je možné nahrát do mobilního telefonu, uživatelé ji pak nemusejí nosit s sebou. Žádné takové služby ale držitelé pražské opencard používat nemohou.

Opencard funguje jako tramvajenka a stejně jako v Plzni jako průkazka do knihovny. Pražané mohou tímto průkazem platit parkovné. Další funkce ale město dosud nezprovoznilo, přestože je dlouhodobě slibuje.

Náklady na jednu vydanou kartu opencard přitom dosahují 2380 korun, což je více než dvojnásobek toho, kolik stojí vystavení jedné Plzeňské karty. Náklady na vystavení In-karty Českých drah, která funguje na podobném principu, jsou dokonce jen 314 korun.

Tagy: Praha opencard paroubek

Zdroje: ČTK