Polanski švýcarské vězení neopustí dřív než v pondělí

- Aktuality autor: red

Režisér Roman Polanski, který je ve Švýcarsku ve vazbě kvůli sexuálnímu deliktu z USA z roku 1977 a jehož vydání Spojené státy požadují, neopustí věznici na kauci dřív než v pondělí.

Požadovanou sumu 4,5 milionu franků totiž ještě nesložil, takže se nemůže zatím přesunout do domácího vězení na chatu v Alpách, kde by měl počkat na své případné vydání k soudu do Spojených států.

Podle švýcarských zpravodajských serverů to uvedl mluvčí švýcarského ministerstva spravedlnosti Folco Galli. 

Podle mluvčího nemůže zatím Polanski kvůli nesplacení kauce "ani dnes, ani o víkendu" do svého domácího vězení v Gstaadu odejít. Termín převozu ale neupřesnil. 

Ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek přijalo rozhodnutí soudu, podle něhož šestasedmdesátiletý filmař na své případné vydání do USA může počkat ve své vile ve švýcarském lyžařském středisku. Vedle milionové kauce musí Polanski splnit i další podmínky. Na noze by měl mimo jiné nosit elektronický "náramek" a měl by také odevzdat své osobní doklady. 

Polanského zatkla 26. září ve Švýcarsku policie poté, co přijel na filmový festival. V USA režisérovi hrozí až dvouletý trest vězení za pohlavní styk s třináctiletou dívkou v roce 1977. Sex s mladistvou se považuje ve Spojených státech za znásilnění. Režisér se k činu přiznal, později ale uprchl do Evropy a do USA nepřiletěl ani v roce 2003 převzít Oscara za své drama Pianista.

Tagy: vězení polanski

Zdroje: ČTK