Dnes je neděle 29. května 2022., Svátek má Maxim a Maxmilián
Počasí dnes 5°C Dešťové přeháňky

Paroubek: Kandidátky rozhodně měnit nebudeme

Paroubek: Kandidátky rozhodně měnit nebudeme
zdroj: tisková zpráva

Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek popírá pět měsíců před sněmovními volbami spekulace o změnách na kandidátních listinách.

Šéf sociálních demokratů nepřipouští čtvrt roku před volbami žádné pochybnosti. „Kandidátky rozhodně měnit nebudeme, to mohu vyloučit," řekl Jiří Paroubek ParlamentnímListům.cz.

V pátek má přitom zasedání předsednictvo ČSSD, které by mohlo obsazení „oranžových" seznamů ovlivnit. A ParlamentníListy.cz mají informace, podle kterých nemusí být situace v Lidovém domě tak jednoznačná, jak předseda Paroubek tvrdí.

Vnitrostranický tlak z řad "zasloužilých straníků" neslábne ani před volbami. Nejmenovaný člen předsednictva strany se na dotaz, zda je na plánu pátečního jednání téma změny kandidátek, prořekl: „Není, bohužel".

O svém postoji k eventuálnímu vyhlášení primárek ale dále odmítal cokoli říct s odvoláním, že kandidátní listiny jsou řádně schváleny ústřední komisí.

Nejvyšší kontrolní orgán ve straně se přitom na toto téma zcela odmítá bavit. „Ke kandidátkám nic říkat nebudu," vzkázal ParlamentnímListům.cz Martin Starec, předseda Ústřední kontrolní komise.

Jak potvrdil místopředseda ČSSD Milan Urban, celoplošné znovuotevření kandidátek je jediným možným způsobem, kterak případné změny v seznamech provést. "To ale mohu vyloučit. A vylučuji také, že by se tím mělo předsednictvo zabývat," dodal Urban.

I politoložka Vladimíra Dvořáková považuje nové vyhlášení primárek za nepravděpodobné. „Půl roku před volbami je to velmi riziková doba, kdy chce každá strana vypadat jednotně. Vypisování kandidátek by odhalilo vnitřní mocenské spory," řekla ParlamentnímListům.cz.

Škatulata, hejbejte se

Sociálním demokratům to skřípe v Praze a na Ústecku, kde jde do voleb sám předseda Paroubek. Vlnu pobouření tamních straníků zvedla nominace hokejisty Jiřího Šlégra a později odvolaná šance pro herečku Kateřinu Brožovou.

V Praze se od podzimu spekuluje o kandidatuře Olgy Zubové. Předsedkyni Demokratické strany zelených tehdy opustil její mecenáš, mediální magnát Jaromír Soukup. A Mladá fronta přišla s informací, že se na místo „chudé" Zubové tlačí straníci.

Na nevolitelná místa tak letos spadli současní poslanci, letití straníci jako Karel Šplíchal, Vlastimil Aubrecht nebo Stanislav Křeček, který potvrdil sílu vnitrostranických tlaků.
Na druhou stranu sociální demokraté v ostatních krajích již jednou pracně uzavřené kandidátky otevírat nechtějí.

Šéf pražské ČSSD Petr Hulinský, stejně jako ústecký lídr Paroubek, plánování jakýchkoli změn ParlamentnímListům.cz popřel.

„Ústřední výkonný výbor na svém posledním zasedání potvrdil platnost kandidátky ČSSD do Poslanecké sněmovny. O návrhu na změnu kandidátní listiny rozhoduje nejvyšší orgán ČSSD, předsednictvo," sdělil muž, na kterého podle MF Dnes kolegové tlačí, aby se Zubové zbavil. Jednání je podle mluvčí Kateřiny Blechové naplánováno na páteční odpoledne.

                                                                                                                            www.parlamentnilisty.cz